6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Рецептот на дедо Владо против трње составена само од билки, болката изчезнува веднаш

  Со лековитата смеса, непријатностите исчезнуваат засекогаш за само 3 недели. Владимир Бошнаков, попознат како дедо Владо, е народен исцел ител и билкар. Тој е познат билкар во соседна Бугарија, а луѓето на кои им помагал тврдат
  дека имал билка за секоја болка.

  Приказната на дедо Владо со хербалните лекови започна пред години кога ги зако па мајка си и сопругата од ра к. Не долго потоа, тој се разб олел. Исцел ителот доби долга листа на неизле чиви дија гнози – неразвиеност на мозо кот со крв, аритмија, исхемична болест и присуство на 76 -милиметарски ту мор на простата. Според лекарите, единствено решение била операција на тумо рот и 2 бајп аса на срцето.

  Но, Бошнаков имал гор чливо искуство од своите роднини и ги одбил хируршк ите зафа ти и медицинските третмани што му ги препишале лекарите и верувал во магијата на билките. Еден од неговите најпознати рецепти е оној против трње. Илјадници Бугари се живи благодарение на неа. Дедо Владо дојде до лековитата мешавина по долго истражување во огромниот свет на кинеската алтернативна меди цина.

  Еве каков е рецептот: во мала тегла, добро затворена со капаче, ставете три големи главици лук, излупени и мелени или ситно исечкани, една лажица морска сол, здробена во прав и една лажица: свинска маст, гас за осветлување (за светилки и лампиони) и јод (јодна тинктура од аптека). Теглата е добро затворена и се чува на темно и ладно место, како што е фрижидер. Облогот се состои од две лепливи ленти, поставени попречно под парче најлон со димензии 20х20 см, на кое се става парче од неколку слоеви газа и памучна крпа.

  Во средината на газата истурете една кафена лажичка од смесата која мора добро да се измеша пред употреба. Со лажица измазнете ја смесата додека не биде со големина на метална паричка. Стапалото се става на облогот така што осетливата точка паѓа на смесата. Налепниците се лепат на стапалата и чорапите се носат до сабајле. Облозите се прават на двете потпетици, без разлика каде се шилците, секоја трета вечер пред спиење и спијте со нив. Наутро се отстрануваат облогите, се мијат стапалата со топла вода и се штитат од настинки.

  Две ноќи подоцна се прави пауза, а на третата повторно се прават облогите со свежа смеса. Обично смесата трае 10-15 процедури или 30-45 дена. Во повеќето случаи, болката исчезнува за три недели, но процедурите се прават додека смесата не се потроши. Во потешки случаи, постапката може да се повтори, дури и тројно, давајќи пауза од десет дена помеѓу сесиите.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.