6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Полудевме по овој МЕШЕН леб – навечер мешам во тавчето, а наутро само печам! Прекрасно вкусно

  Фантастичен рецепт за исклучително едноставен домашен леб без месење. Вечерта промешајте и наутро само ставете го плехот во рерна.

  Толку лесно, а резултатот е како пекара! Еве го рецептот за највкусниот домашен мешан леб:

  Производи: 3 шолји (1 чаша = 250 ml) обично брашно (1 чаша може да се замени со грашок или спелно брашно); 1 лажица путер; 1,5 шолји млака вода; 1 лажичка сув квасец; 1 лажичка семки со вкус; 1 лажичка ленено семе; 1 лажичка сол;

  Подготовка: Во сад се додаваат брашното, сувиот квасец, семките, меленото ленено семе, солта, маслото и млаката вода.

  Измешајте тенко тесто, покријте го и оставете да стаса преку ноќ (8-12 часа). Најдобро е тестото да се направи навечер, а лебот да се пече наутро или да се измеша тестото наутро и да се пече навечер.

  Кога тестото ќе нарасне, тавата за печење намачкајте ја со масло.

  Нараснатото тесто префрлете го внатре, посипете со семки и печете под капак на 230 степени половина час. Садот за печење може да биде кој било, особено со капак и може да се внесе во рерната.

  Од ова тесто можете да подготвите и други тестенини. Откако ќе истече времето за печење, отворете ја вратата и печете уште 15 минути во отворена рерна.

  Измешан леб. Главната работа е лебот да има крцкава кора. Оставете да се излади и исечкајте. крцкав домашен леб Лебот е навистина одличен, ако го оставите уште малку во рерна ќе добие кафена кора. Од вас зависи како ќе преферирате леб.

  Ви посакуваме добар апетит!

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.