6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите.

  Затоа постарите луѓе треба да посветат повеќе внимание на изборот на лекови, контролата на тежината, промената на исхраната и чистењето на организмот од токсините.
  Затоа, ви нудиме начин за прочистување на организмот, препорачан за постарите луѓе.

  Не е агресивен, туку напротив – нежен, безбеден, лесен и достапен.
  Постојат неколку методи со кои можеме да го исчистиме нашето тело за да се ослободиме од болките во зглобовите. Еве еден од најефикасните.

  Состојки и начин на подготовка:

  Бројот на лажички ориз е еквивалент на вашата возраст поделен со 2, на пример ако имате 40 години ви требаат 20 лажички.

  Во тегла ставете го оризот, врз него исцедете лимон, наполнете ја теглата со вода, затворете ја и чувајте ја во фрижидер до следниот ден.

  Прием:

  Наутро, јадете една кафена лажичка од овој ориз на празен стомак, по можност пред 8:30 часот.
  Веднаш по голтањето на оризот испијте чаша топла вода.
  Постапката се повторува додека лекот не се исцрпи.

  Можете периодично да ја менувате водата.
  Тајната лежи во комбинацијата на ориз, вода и сок од лимон.
  Ако се подготви на овој начин, оваа мешавина предизвикува оризот да се вари во цревата, а не во желудникот, делувајќи како сунѓер.

  На овој начин, цревата, крвните садови и другите делови од телото се чистат од токсините.
  Овој рецепт го нормализира метаболизмот и може да ви помогне да изгубите тежина.
  Има само еден услов: откако ќе го изедете оризот, не смеете да јадете ништо 3 часа.

  Зглобовите, лумбалните и цервикалните болки ќе исчезнат, а ефектот на лекот е постепен, а не моментален.
  За две недели ќе видите како е да се има чисто тело.

  Токсините ќе се елиминираат преку урина и измет.
  Нивната боја ќе биде различна, но тоа не треба да ве плаши.

  Секој ден треба да консумирате најмалку 2 литри вода, можете да додадете и зелен чај!
  За зајакнување на позитивниот ефект, можете да јадете 1 лажичка ориз пред вечера, а потоа да јадете само овесна каша со суви кајсии.

  По периодот на чистење, ќе се чувствувате многу посвежо, подмладено и енергично.
  Покрај тоа, по секоја цена ќе ја нормализирате тежината.

  Особености на спроведувањето на исхраната со суров ориз и контраиндикации
  Придобивките и штетите на оризот се директно поврзани со неговиот хемиски состав и карактеристики.

  На пример, луѓето кои страдаат од хронични проблеми со дигестивниот систем, подобро е да не прибегнуваат кон оваа диета.
  Покрај тоа, ако страдате од 2 или 3 степени на дебелина, тогаш овој начин на губење на тежината е исто така контраиндициран за вас.

  Корисни својства на оризот

  Оризот е прекрасен извор на сложени јаглехидрати, што му дава на телото излив на енергија долго време.
  Богат е и со витамини од групата Б (Б1, Б2, Б3, Б6), витамин Е, микро и макро елементи – калциум, калиум, железо, фосфор, цинк, селен, јод и други минерали.

  Содржи 8 од потребните амино киселини и воопшто не содржи глутен, што кај многу луѓе често предизвикува алергиска реакција.

  – Неговото редовно консумирање ја намалува веројатноста за појава на онколошки заболувања;
  – Добро делува на кардиоваскуларни заболувања;
  – Помага за нормализирање на работата на гастроинтестиналниот тракт;

  – Ја подобрува состојбата на косата, ноктите и кожата;
  – Апсорбира штетни токсини;
  – Поволно делува на нервниот систем;

  – Ја подобрува активноста на мозокот;
  – Неговото редовно консумирање го успорува процесот на стареење;
  – Го подобрува метаболизмот;

  – Ги отстранува вишокот течности од телото;
  – Го нормализира крвниот притисок;
  – Ја подобрува функцијата на бубрезите;
  – Во својот состав не содржат масти.

  Доколку немате специфични контраиндикации, тогаш можете безбедно да ја испробате диетата со суров ориз за да ги изгубите вишокот килограми.

  Ова е уникатен зрнест производ кој не само што го забрзува метаболизмот, туку и ви дава енергија, ја подобрува активноста на мозокот и совршено се справува со апсорпцијата на штетните токсини кои се насобрале во телото.

  Ќе биде одлично ако не следите и ја споделите оваа статија со вашите пријатели и вашето мислење (или искуство) во коментарите!

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.