6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  Овие луѓе треба да јадат лимон секој ден: Може да ублажи, спречи и излечи многу болести!

  Лимонот е најдобриот извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производство на колаген и помага за апсорпција на железото од растителната храна. Доволното внесување витамин Ц го спречува создавањето камен во жолчка. Витаминот Ц ефикасно се бори против настинки и ја поттикнува регенерацијата на коските.

  Лимонската киселина е присутна во лимоновиот сок. Таа не ја снижува pH-вредноста, туку ја покачува (ја алкализира). Зголемувајќи ја pH-урината, лимонската киселина помага во растворувањето на камчињата во бубрезите. Таа помага во отстранувањето амонијак од телото – производ од метаболизмот на протеините.

  Д-лимоненот е присутен во кората. Д-лимоненот ублажува воспаленија и го нормализира шеќерот во крвта. Д-лимоненот е корисен за респираторна патологија. Поради тоа, неопходен е за лица со оштетени бели дробови (по прележано воспаление на белите дробови, со астма), за пушачи…

  Ериоцитринот е антиоксиданс кој се содржи во лимоновиот сок и кора. Ериоцитринот во комбинација со други активни супстанци ги ублажува воспаленијата, оксидативниот стрес и го оптимизира нивото на шеќер во крвта. Ериоцитринот ја покренува оксидацијата на масните киселини и ја нормализира осетливоста на хормонот инсулин. Оваа супстанција ја активира биогенезата на клеточните митохондрии.

  Хесперидинот ги намалува оксидативниот стрес и воспаленијата и го нормализира васкуларното здравје. Хесперидинот ја намалува веројатноста за макуларна дегенерација (дегенерација на мрежницата кај повозрасни лица). Оваа супстанција го намалува ефектот на галактоза, шеќер сличен на глукозата кој се содржи во млечни производи.

  Диосминот ја подобрува состојбата на крвните садови. Во комбинација со хесперидинот, ефикасен е во случај на варикозни вени и за терапија на хемороиди. Нобелетинот е присутен во кората на лимонот. Тој е потенцијален геропротектор.

  Кому особено му се препорачува консумирање лимон:

  • Пушачи
  • Луѓе што се на диета
  • Луѓе што имаат респираторни тегоби
  • Луѓе што страдаат од дијабетес
  • Луѓе што страдаат од гихт
  • Луѓе со забавен метаболизам
  • За љубителите на слатки и млечни производи
  • Луѓе што страдаат од варикозни вени
  • Луѓе постари од 60 години

  Зестот е најздравиот дел од лимонот и се наоѓа во кората, поради што се препорачува лимонот да се јаде со кора. Пред да консумирате лимонова кора, добро измијте го лимонот со сода бикарбона.

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.