6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Ова е опасен знак: Зошто се појавуваат бели дамки на вашите нокти? Тоа значи дека имате…

  Многупати сте забележале бели ситни дамки на вашите нокти и постојано се прашувате што ги предизвикува.

  Иако се зборува дека причините за оваа појава се недостаток на калциум и цинк во нашиот организам, а тоа значи неправилна исхрана и невнесување на важни нутритивни состојки во нашето тело, сепак ќе ви ја откриеме вистинската причина за оваа појава.

  Една од најчестите причини за овие мали бели точки на ноктите на нозете и рацете е состојба која звучи преплашувачки, но не е толку страшно! Латинското име е leukonychia. Повеќето луѓе мислат дека е предизвикана од недостаток на цинк или калциум. Најчесто, ова не е причина.

  Белите точки (или кратки линии) на ноктите често се јавуваат како резултат на траума на ноктот, обично на местото на коренот на ноктот.

  Понекогаш може и да не се сетите кога сте се удриле, но тоа е затоа што ноктите раснат бавно, па белите точки можат да се појават и недели по повредата. Уште една можна причина за белите дамки може да биде слаба инфекција или алергија или, пак, реакција на одредени лекови.

  Кој и да е изворот на повредата, овие типични бели дамки најчесто не бараат третман и самите ќе исчезнат со израснувањето на ноктот.

  Нема да се појават повторно сè додека не настане друга повреда. Доколку појавата ги зафати сите нокти, во тој случај тоа може да се должи на посериозна болест, како анемија, срцеви заболувања, цироза, дијабетес или болест на бубрезите.

  Во секој случај, добра навика е да се обрнува внимание на промените на ноктите, тие промени често се индикатор на посериозни промени во организмот, кои можат вака навреме да се откријат.

  А за да ја спречите појавата на многу болести, водете сметка правилно да се храните и трудете се да го избегнувате стресот и стресните ситуации.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.