6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Ова е единствениот град во Југославија во кој зачекор Хитлер – Еве како бил пречекан

  Југословенската држава имала долга традиција на антифашистичкото движење и борба против Хитлер и нацистите.

  Затоа оваа епизода од историјата најчесто поминувала незабележана и ретко се спомнувала – постоел еден град во Југославија кој Адолф Хитлер го посетил и тоа веднаш по окупацијата.

  На почетокот на војната појавувањето на Хитлер во јавноста станале поретки. Германскиот диктатор најголем дел од времето го проминувал расправајќи за воените стратегии и од таа причина престојувал во неговиот штабови.

  Доколку и се решил за некоја посета, тоа најчесто биле посети на воените бази додека јавните настапи пред маси на улиците, истите оние кои допринеле за неговата огромна популарност неколку години подцна, станале вистинска реткост.

  Посебен „тип“ на посетите на Хитлер биле кратки, ненајавени излети во штотуку окупирани територии кога фирерот ненадејно се појавувал на улиците на некој ново освоен град и на тој начин покажувал дека тој, наводно, многу му значи.

  Такви биле неговите осети во 1940 година во места во Белгија каде се борел за време на Првата светска војна, како и обиколка на Париз кој за него, како неостварен уметник, бил доста значаен.

  Посета на Словенија била сместена во тој „тип“ на посети иако причината поради која Хитлер ја одбрал токму оваа покраина од целата Југославија никогаш нема да биде најјасна. Туку така Марибор, втор по големина град во Словенија станал единственото место во Југославија кое Хитлер го посетил.

  Германија ја нападнала Југославија на 6 април во 1941 година. Југословенската армија капитулирала на 17 април. Веќе на 26 април Хитлер се прошетал низ улиците на Марибор.

  Германскиот диктатор го обиколил градот, ги примил претставниците на тамошните Германци и заповедниците на новоформираната окупаторска власт. Приредена е и приредена на која настапил хор на локални девојчиња, а во дворот пред градскиот двор фирер извршил смотра.

  За време на заминувањето Хитлер го испратиле илјадници ентузијастични граѓани на Марибор, а неговиот придружник, германскиот дипломат Валтер Хевел запишал:„Хитлер беше многу среќен. Приемот беше фантастичен“.

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.