6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Не кревајте на овој број од која било причина! Ако го направите тоа, ќе изгорите 3000-6000 денари!

  Десетина луѓе од нашето соседство се пожалија на интернет дека добивале чудни повици од непознат број од странство.

  Некои од нив решиле да возвратат на повикот бидејќи биле загрижени дека можеби тоа е нивната сакана личност.

  Всушност, тие станаа жртви на измама. Кога го бирате дотичниот број и имате повик од најмалку 0:01 секунда, на вашата сметка ќе се наплатат од 3000 до 6000 денари!

  Мобилните оператори укажуваат дека ништо не можат да направат и не можат да ги „ресетираат“ сметките. На граѓаните им се препорачува да поднесат пријава за измама во полиција.
  Затоа, не земајте на овој број – +37253133471.

  Во последните недели има нов бран на измами со импулсни телефони. Експертите предупредуваат на ова.

  Ако ве повика непознат број од земја со непознат код, бидете внимателни! Посебно кај броевите што почнуваат со +248 и +256 – немојте да го прифаќате или враќате повикот, бидејќи вашата сметка може да порасне за неколку илјади денари.

  Помеѓу 5 и 8 март, Бугарија беше предмет на илјадници повици, главно од броеви со шифри од Сејшелите и Уганда, но и од Сенегал, Буркина Фасо и Кипар.

  При преземање или враќање на повик на таков број, дури и ако тој не е пулсиран, цената за минута обично варира од околу 300 денари, кои се наплаќаат директно кога ќе се одговори на повикот. Целта на измамниците е да го закачат телефонот, а најчесто жртви се деца и пензионери, кои брзаат да одговорат без да гледаат кој ги бара.

  Дури и ако не добијат одговор или не го вратат повикот, измамниците може да испратат порака со линк. При кликнување на врската, паметниот телефон паѓа во платен сообраќај и месечната сметка на неговиот сопственик опасно ќе се зголеми.

  Во 2020 година, нашите мобилни оператори ги открија овие измами со кодови од Мали, а на почетокот на 2021 година – од Малдиви. Измамниците бараат земји каде властите бавно реагираат и имаат неколку месеци пред да бидат блокирани, објаснуваат експертите.

  Сите три мобилни оператори кај нас вршат постојан мониторинг за ваков тип на повици, поседувајќи посебен софтвер за нивно блокирање. Но, тие ги советуваат и претплатниците да внимаваат – да не одговараат или да не враќаат на повици на непознати броеви со сомнителни шифри и да пријават.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.