6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите

  Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето користеле кромид за лекување на речиси секоја можна болест.

  Што го прави кромидот толку посебен? Овој зачинет зеленчук е богат со сулфур, кој му дава исклучителни антибактериски и антисептички својства. Сулфурот го прави идеален лек за хомеопатски третман.

  Ги смирува синусите Можете едноставно да ја навалите главата наназад и да ставите парчиња кромид на носот. Или можете да го исечете, да го ставите на чинија, да ја покриете главата со крпа и да го вдишете мирисот на овој зеленчук. Да, процедурата не е баш најпријатна, но совршено го чисти носот!

  Ја смирува кашлицата Направете сируп против кашлица дома. За таа цел земете 1 главица црвен кромид, 1/2 главица лук и 1/2 чаша кафеав и бел шеќер. Сите состојки се мешаат во блендер и се прелеваат со чаша мед. Добро затворете го капакот и ставете го во фрижидер 8-12 часа. Потоа можете да го пиете – 1 лажичка или 1 лажица. Смесата има непријатен вкус, но помага веднаш.

  Го ублажува гадењето Ако наеднаш ви се слоши, а имате кромид при рака, направете го тоа веднаш. Исечете го кромидот на половина и секој дел закачете го на пазувите. Држете ги таму неколку минути. Мачнината ќе исчезне.

  Запирање на крварењето Доколку сте се исечеле и не знаете што да правите, закачете газа на раната во која сте ставиле неколку парчиња кромид. Крварењето ќе престане. Ако често ја повторувате оваа постапка, раната побрзо ќе зарасне.

  Го елиминира мирисот на нозете Кромидот има моќни антигабични својства.

  А ако вашите стапала испуштаат специфичен мирис кога ги соблекувате чевлите по напорен ден, тогаш имате габи. Тријте ги стапалата со кромид десет минути и потоа исплакнете ги со топла вода. Ако е можно, повторете ја оваа постапка три пати на ден. Мирисот буквално ќе исчезне за 2-3 дена.

  Каснување од комарец Ако вашата кожа ве чеша секогаш кога ќе ве касне комарец, едноставно закачете парче кромид на местото што ве чеша. И се ќе помине.

  Ја елиминира инфекцијата на увото Секој кој некогаш имал уво боли знае колку е тоа непријатно. Обично, за да се ослободи од болка, човекот е подготвен на сè. Па зошто да не ставите парче кромид во ушите? Има антиинфламаторно дејство. Ако страдате од мигрена, повторете ја оваа постапка пред спиење. Оставете го кромидот да остане во ушната школка до утро.

  Третира акни Средствата кои ги елиминираат митесерите и акните се прилично скапи. Еве алтернатива: измешајте еден сецкан средно кромид и 1/2 чаша мед. Оставете ја смесата на тивок оган додека не стане густа паста. Нанесете го на оние места на кожата каде што редовно се појавуваат акни.

  Го спречува опаѓањето на косата Сулфурот кој како што рековме го содржи кромидот го спречува опаѓањето на косата. Значи, прво исцедете го сокот од кромидот, а потоа, кога ќе се измиете, истурете го овој сок обилно на главата. Мирисот малку се отстранува со шампонот, но корените на косата значително се зајакнуваат.

  Ги намалува лузните Ова, се разбира, е чудо, но хируршките лузни всушност можат да станат помалку забележливи со помош на кромид. Само редовно втријте го во кожата.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.