6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Не ги игнорирајте знаците кои телото ви ги испраќа: Опасни сигнали кои велат дека нешто не е во ред со црниот дроб

  Црниот дроб е еден од најголемите органи, одговорен за метаболичките функции во организмот – а тоа е користење на нутријатите во исханата за телото, како и исфралање на токсините пред да предизвикат штета. Ова се сигнали кои не треба да ги игнорирате, па важно е да ги прпознаете на време.

  1. Чешање Примарна билијарна цироза (ПБЦ) е хронична болест која ги уништува жолчните канали и за жал нема очигледни симптоми, но еден од првите симптоми е чешање на кожата.

  Секако дека кожата може да ви биде сува, но ако состојбата станува трајна, можеби паметно би било да посетете лекар бидејќи тоа може да биде симптом цироза на црниот дроб.

  2.Очите и кожата попримаат жолта боја Ако белката станува жолтеникава или забележете жолти дамки по кожата, се работи за високо ниво на билирубини во телото, а се работи за жолтеникав пигмент кој го лаќи црниот дроб. Ако забележете дисколорација, можно е да се работи за проблеми со црниот дроб, од цироза до хепатитис Б.

  3. Имате вишок килограми или пребрзо ги губите Во случај на цироза може да дојде дебелеење, а губитокот на килограмите исто така може да биде симптом и тоа не само цироза на црниот дроб туку може да се работи за хепатит Ц – вирусна инфекција која води до воспаление на црниот дроб.

  4. Црвени ви се дланките Еве уште едно предупредување! Во овој случај може да се работи за неалкохолен замастен црн дроб во кој премногу маснотии се насобрани во него и не е поврзано со пиење алкохол.

  5. Губење на меморија Заборавате каде ви се клучевите од колата и каде воопшто сте тргнале. Ако состојбата се влоши, црниот дроб може да биде одговорен.

  Имено, кога црниот дроб откажува, не е во состојба да ги исфрли токсините од организмот, со што тие се насобираат во мозокот, а една од последиците е губење на меморијата.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.