6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња.

  Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во Велика Британија анализирале 927 семејни стебла со повеќе од половина милион луѓе и ја докажале точноста на приказната на оваа баба.

  Жената му дава Х хромозом на ембрионот, а мажот му дава Х хромозом на девојче и Y хромозом на момче.

  Меѓутоа, истражувањето потврдило дека секој петти маж има наследен ген кој го одредува полот на детето и доколку во неговото семејство имало повеќе момчиња, бебето ќе биде машко.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.