6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот.

  Една млада жена отишла кај баба и и раскажала за својот живот и колку и бил тежок. Нејзиниот сопруг ја изневерил и таа била многу разочарана. Таа не знаеше како ќе го преживее сето ова и сакаше да се откаже од сето тоа.

   Таа беше уморна од борба. И се чинеше дека во нејзиниот живот, штом решила некој проблем, се појавил нов.

  Нејзината баба ја одвела во кујната. Земала три тенџериња со вода и ги ставила на шпоретот. Во првото ставила моркови, во второто јајца, а во третото мелено кафе ги оставила на шпорет додека не се сварат. По дваесет минути го исклучила шпоретот.

  Таа ги истури морковите, јајцата и кафето од садовите и послужи.

  Таа се сврте кон нејзината внука и ја праша: „Што гледаш?“ „Моркови, јајца и кафе“, одговори внуката. Тогаш баба и рекла да го допре морковот.

  Го направи внуката и рече дека е меко. Бабата побарала да го земе јајцето и да го скрши. Кога внуката ја одвоила лушпата, го извадила тврдо вареното јајце. На крајот, бабата побарала голтка кафе. Внуката се насмевна кога ја почувствува неговата богата арома.

  Тогаш внуката ја прашала: Што значи сето ова? Нејзината баба објаснила дека секоја од овие работи се соочува со иста „катастрофа“ – врела вода. Но, секој од нив реагираше различно. Морковот влегол во водата тврд и „непопустлив“, а откако бил подложен на зовриената вода, омекнал и ослабнал. Јајцето беше кревко, неговата тенка лушпа ја штитеше течноста внатре, но откако беше во врела вода, внатре стана тврдо. Меѓутоа, со кафето се случи нешто уникатно.

  Само за време на готвењето, ја смени водата. “Што си ти? Кога проблемите ќе затропаат на вашата врата, како реагирате? Дали сте морков, јајце или кафе? “, ја прашала бабата внуката.

  Размислете за тоа. што си ти
  Како морков кој е навидум силен, но се соочуваш со болката и стануваш мек и ја губиш силата?
  Како јајцето што се менува поради топлината? Дали станувате груби и беспомошни после некој проблем?
  Дали изгледате цврсто однадвор, но одвнатре сте огорчени и имате тврдо срце?

  Или си како кафе? Кафето ја замени водата што му донесе болка. Кога водата ќе се загрее, кафето го ослободува мирисот и вкусот. Ако сте како кафе, кога работите ќе станат најлоши, станувате подобри и ја менувате ситуацијата околу вас. Кога болката е најлоша, а проблемот е најлош, дали се издигнувате на ново ниво?

  Среќните луѓе не значат дека го имаа најдоброто од сè, тие само го направија најдоброто од се што им беше дадено. Б

  ласкавата иднина секогаш се заснова на заборавеното минато и не можете да одите напред во животот ако не ги оставите зад себе сите неуспеси и болки. Кога се родивте, плачевте и сите околу вас се радуваа.

  Живеј го животот така што на крајот ти ќе се смееш, а сите околу тебе ќе плачат. Сите да бидеме како кафе во животот.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.