6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на Google. Ова ги потресе лекарите, кои тврдеа дека се работи само за запек или апендицитис, пренесува dailymail.co.uk.

  Мајката забележала дека девојчето го изгубило апетитот и било поуморно од нормално во мај минатата година. Таа ја однела својата ќерка кај матичен лекар, кој ја упатил во болницата Ворчестершир, каде лекарите рекле дека има запек или апендицитис.

  Детето било лекувано во детската болница во Бирмингем пред да биде испратено дома. Сепак, здравјето на Грејс продолжува да се влошува и нејзината мајка Луиз забележува дека таа губи рамнотежа и се разболува.

  Во октомври минатата година, пет месеци откако нејзините лекари и дијагностицирале обичен запек, Луиз забележала дека стомакот на Грејс е отечен и итно ја вратила во болница. Понатамошните тестови открија дека нејзиниот црн дроб е воспален и за жал ѝ беше дијагностициран хепатобластом, редок карцином кој погодува само едно од милион деца.

  Луиз им се налути на лекарите, велејќи дека ракот на нејзиното девојче не се лекува веќе шест месеци.

  „Лекарите не уверија дека се работи за запек и само мислевме дека се е во ред. Бидејќи тоа што го има е толку ретко што се лутам што се пропушта. Големината на туморот кога бил дијагностициран бил долг 14 см. За 23-месечно дете да има тумор од 14 сантиметри во црниот дроб е огромно – па само и отскокна од стомакот Ако му беше дијагностицирана во мај, тогаш можеби немаше да биде толку голем и можеше да се третира поинаку. мајката.

  Луиз и нејзиниот партнер Дон биле загрижени дека лекарите погрешно ја дијагностицирале нивната ќерка откако продолжила да се влошува.

  „Откако не испратија дома имавме случаи на несвестица, повраќање, мачнина, незаинтересираност. Овие инциденти се случија од мај до октомври. Таа навистина се откажала сето ова време. Мислевме дека можеби е вирус или слично. Една вечер додека ја бањав, забележав дека и се гледаат вените на стомакот, вака не било досега. Ова се должи на притисокот од туморот“, вели мајката.

  Веднаш го однела девојчето во болница од каде рекле дека црниот дроб и е многу зголемен и ја примиле на целосен преглед.

  „Ги најдов симптомите на Грејс на Гугл и тоа сугерираше дека веројатно е рак. Лекарите не можеа да дијагностицираат, тие сè уште правеа тестови. Тоа беше тумор, но не можеа да ми кажат што е и дали се проширил. Сè тогаш се случи толку брзо. Направена е магнетна резонанца, рендген и биопсија“, вели разочараната мајка.

  На 2 ноември минатата година, нејзините родители, кои имаат и постар син Џек, на 13 години, ја слушнале лошата вест дека има рак. „Бевме уништени, но не и изненадени. Нејзиното десно белодробно крило паднало, имало крварење во црниот дроб и нивото на хемоглобин веднаш ѝ паднало, вели мајката.

  Сега девојчето е на агресивна хемотерапија и зрачна терапија во обид да го намали туморот.

  „На крајот на декември имавме намалување на големината на туморот за 13%. Сега хирурзите ќе одлучат што е следно. Не знаеме за иднината, но хемотерапијата го намалува туморот. Хирурзите ни рекоа дека може да преживее со една третина од црниот дроб“, додаде Луиз.

  Откако таа отвори страница GoFundme за да собере 750 фунти, семејството доби 5.815 фунти како донации од добронамерници. Семејството планира да ги искористи донациите за да ја направи Грејс преуредување на спалната соба, патување во зоолошка градина и семеен одмор.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.