6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне.
  Ивана и нејзиниот сопруг Горан биле воодушевени кога дознале дека очекуваат петорки. Двајцата со години се обидуваа да добијат дете и кога беа благословени со пет деца одеднаш, не можеа да ја задржат радоста.

  Горан бил возач на камион кој заработувал солидно живеење, па кога се родиле бебињата, на Ивана и било лесно да ја напушти работата за да се грижи за нивните деца. Работите напредуваа брзо четири години; Ивана и Горан никогаш не очекувале дека нешто ќе тргне наопаку. Но, нешто се случи и Ивана беше во загуба.

  Еден ден Горан заминал на работа рано наутро и никогаш не се вратил. Беше годишнина од нивната свадба и Ивана се обиде да го спречи бидејќи имаше досадно чувство дека нешто не е во ред. Но Горан успеа да ја одврати од тоа. „Не грижи се душо. Ќе дојдам дома на време. Ветувам.”

  Но Горан не го одржа ветувањето. Подоцна истата вечер, Ивана добила повик од полицајците кои ја известиле дека тој загинал во судир со камион. Младата вдовица постојано плачеше, но ништо не се промени. Горан го немаше и таа мораше да ја прифати улогата на маж во куќата.

  Бидејќи нејзините деца имаа само четири години, таа не можеше да ги остави сами дома. Вработување дадилка не доаѓаше во предвид бидејќи заштедите беа ограничени и немаше приходи. Не можела ни да побара помош од соседите, бидејќи тие биле сè само не пријателски настроени.

  Вознемирена од ситуацијата, Ивана не можела ниту правилно да ја оплакува загубата на нејзиниот сопруг додека се фрлила на работа за да ги издржува своите деца. Почнала да плете шалови и капи и да ги продава за живот, но како што дојде летото, се појавија проблеми. Нејзиниот талент повеќе не можеше да и помогне, а парите беа ограничени.

  Еден ден таа беше во самопослуга и купуваше предмети за роденденот на нејзиниот син, но тамошните цени ја натераа да се намурти. „Кога поскапе какаото во прав? 200 денари за малку?! Пуу, сè уште не сум купил половина од артиклите и трошоците ми надминуваат 2000 денари! Боже! Треба да вратам некои предмети.’

  Таа го врати какаото во прав на полицата и наместо тоа доби пакетче обични какао бисквити како замена за аромата на тортата. Таа се преселила на следната патека токму кога еден од нејзините синови, Макс, почнал да инсистира да му купи бонбони. “Мајка! Можеш ли да ми донесеш бонбони? Те молам?”

  „О, драги!“ Ивана застана. „Бонбоните не се добри за децата. Лекарите велат дека бонбоните ви ги уништуваат забите. Исто така, тие се малку скапи и мама мора да ти испече торта за роденден, па ќе мора да ги купи состојките за нив“.

  Но, четиригодишното дете не би го сфатило тоа. Тој почна гласно да плаче, што го привлече вниманието на некои од купувачите. „Не, мамо! Го сакам тоа! Сакам бонбони!“

  „Да мамо! Сакаме и бонбони! ВЕ МОЛАМ!!!“, извикаа едногласно другите четири момчиња.

  Ивана за малку не ја фатила паника во продавницата кога сите почнале да зјапаат во неа и таа конечно морала да им отстапи место на своите деца. Меѓутоа, кога се приближила до касата за да ја плати сметката, ја чекала уште една неволја.

  „Колку е тешко да се проверат цените пред да се купи нешто?“ мрмори касиерката Линси. „Ти фалат 500 денари, па ќе морам да земам некои работи одовде.“ Таа ги зеде чоколадните колачиња, бонбоните и уште неколку работи и почна да ја подготвува сметката, но Рејчел ја спречи.

  „О, ве молам, не ги отстранувајте овие предмети. Хм… ајде да направиме една работа. Ќе го извадам лебот и…“ Рејчел почна да ги избира предметите што требаше да ги извади.

  Понекогаш помошта може да дојде од неочекувани места.

  Во меѓувреме, Макс се оддалечи до патеката каде што беа поставени кутиите со млеко, но Рејчел беше премногу зафатена за да забележи. Одел кога налетал на постара жена. „Здраво, млад човеку! Јас сум г-ѓа Невена. Како се викаш? А што правиш овде сам?“, нежно го праша таа насмевнувајќи му се.

  „Здраво г-ѓа Невена. Јас сум Макс и имам четири години. Колку години имаш?”

  Старицата поцрвене. „Јас сум само малку постара од тебе, Макс. Да речеме на 70 години? Каде е мајка ти?”

  „Мама се кара со некого. Таа вели дека мама нема доволно пари и мораме да оставиме некои работи овде“.

  – Ох навистина? Загрижено праша г-ѓа Невена. „Можеш ли да ме однесеш кај мајка ти?

  Момчето кимна со главата и се упати кон регистарот со г-ѓа Невена. Продавачката стана нестрплива со Ивана и и кажала: „Види, жено! Ако не можете да си дозволите нешта, не доаѓајте овде на прво место! Сега мрдај! Другите муштерии го чекаат својот ред!“ Таа ја турна чантата на Ивана на страна и му даде знак на следниот клиент да и пријде. „Следниот!

  „Не, те молам почекај…“ Ивана штотуку почна да зборува кога еден глас ја прекина.

  „Не треба да ги отстранувате овие предмети. Вашата сметка сега е покриена!“ Г-ѓа Невена отиде кај продавачаката и ѝ ја предаде својата картичка. „Наплатете ги сите предмети, вклучувајќи ги и оние што сте ги отстраниле. Ова е за мене“.

  „О, не, те молам“, се замеша Ивана. „Се плашам дека не можам да ти го земам ова. Се е во ред.”

  „Не грижи се, во ред е“, инсистираше постарата жена, а Ивана конечно попушти.

  Додека ги подмирувале сметките и ја напуштале продавницата, Ивана не можела да престане да и се заблагодарува. „Многу ви благодариме што ни помогнавте. Жал ми е што не можам да ви ги платам парите во моментов, но ве молиме посетете не некогаш. Еве, ова е мојата адреса“, рече таа, подавајќи ѝ белешка на која ја напиша својата адреса. „Со задоволство ќе ве почестам со чај и колачиња. Правам навистина добри бисквити’.

  “О, многу љубезен од вас, млада дама!” Таа одговори. „Се гледаме наскоро Макс! Збогум момци!“, додаде таа пред да замине.

  Момчињата и возвратија со рака и Ивана беше збунета кога г-ѓа Невена конкретно го спомна името на Макс. „Дали ја познаваш г-ѓа Ивана, душо?“, нежно го праша Макс.

  „Да мамо! И кажав дека се караш, па таа ти помогна’.

  „Ох, таа е толку симпатична! Ивана помисли додека се враќаше кон својот автомобил.

  Следниот ден затропа на нејзината врата. „О, г-ѓа Невена! Ве молиме влезете. Дојдовте во вистинско време! Само што испеков колачиња“, рече Ивана, покажувајќи и го патот внатре.

  Како што се сместила постарата жена, Рејчел и донела бисквити и шолја чај. „Ох, не мораше да одиш на целата таа неволја“, одговори таа посегнувајќи по чашата. „Дали живеете сами со вашите деца?

  „Всушност, мојот сопруг почина минатата година, па јас ги одгледувам моите деца сам. За жал, сега не работам, па парите ми се малку. Имав мал бизнис со продажба на плетени џемпери и капи, но никој не ги купува во лето и се уште барам работа.’

  „Во тој случај, зошто не ми се придружите во мојата продавница за облека? предложи постарата жена. „Ми треба асистент и би бил среќен да те имам. Не се грижи; Можам да се грижам за твоите деца за тебе. Мојот сопруг почина пред многу години и никогаш немавме деца. Значи, јас сум само стара дама која ги одбројува деновите додека Бог не ја врати дома“.

  „О Боже, г-ѓа Невена!“ извика Ивана. „Како да возвратам на твојата добрина? Ви благодарам! Ти благодарам многу!”

  „Можете да ја возвратите услугата драга“, се насмевна г-ѓа Невена. „Се што треба да направите е да ми правите убав чај секоја вечер.

  „Се разбира! Рече Ивана додека ги бришеше солзите. Следниот ден почнала да работи во продавницата на г-ѓа Ивана, напорно работела со месеци и била унапредена во улога на надзорник.

  Кога еден ден покажа примероци од дизајните на г-ѓа Невена, постарата жена ѝ предложи да започне споредна работа и ја охрабри да сподели дел од нејзината работа на социјалните мрежи.

  Нема да верувате, но дизајните на Ивана ги обиколија социјалните мрежи и набрзо познат дизајнер и понуди работа. Но, Ивана ја одбила понудата бидејќи не сакала да ја напушти работата во продавницата на г-ѓа Симпсон. Таа сега живее со г-ѓа Невена и нејзините деца со љубов ја нарекуваат постарата жена баба.

  Што можеме да научиме од оваа приказна?

  Понекогаш помошта може да дојде од неочекувани места. Кога Ивана останала без пари, г-ѓа Невена се вклучила да и помогне.
  Љубезноста е како бумеранг; секогаш ти се враќа во некоја форма. Г-ѓа Невена била сосема сама по смртта на нејзиниот сопруг, но откако и помогнала на Ивана, стекнала љубовно семејство и пет преслатки внуци.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.