6 C
Skopje
сабота, октомври 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  13-годишно девојче добило изгореници од втор степен од новиот мобилен телефон

  Како што младата тинејџерка Габи станала понезависна и поактивна на училиште, Џеки Федро, како и многу родители, сакала да и олесни на нејзината ќерка...

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Крстова Гора: Легендата вели дека дел од крстот на кој е распнат Исус се наоѓа таму, тече света вода, многу луѓе оздравеле

  Областа Крстова Гора се наоѓа на Родопите. Една легенда вели дека некаде има скриен дел од крстот на кој бил распнат Исус Христос! Но, вистински метален крст од 66 килограми беше всушност поставен на врвот Крстов, направен со средства што ги дал цар Борис III и потполковникот Величков со цел принцезата Евдокија и болните од епилепсија во тоа време да бидат излечени.

  Петар Днов е мајсторот што ја откри оваа област во раните 1930-ти преку својот следбеник Баи Данчо, човек со високо развиени сетила, кому Бог му заповеда да ослободи два бели гулаби и каде слета првиот гулаб, да постави еден голем железен крст и каде вториот гулаб земјиште – да се изгради црква “Света Троица” и олтар.

  Според Днов, таму порано имало манастир со 300 монаси кои се молеле и се бореле за ослободување на балканскиот народ и затоа биле безмилосно погубени од Турците! Затоа народот ставил крст на секое дрво во спомен на маченичките монаси и оттаму и името на местото – Крстова шума. Значајно е што при осветувањето на Железниот крст, на крајот од водосветот, на бокалот со света вода слета бел гулаб, кој потоа полета кон западната кота на планината Крастов;

  Луѓето го следеле додека слетал на карпа, од која подоцна бликала лековита вода. Приказната за Железниот крст завршува застрашувачки – на почетокот на т.н „Транзицијата кон демократија“ крстот бил украден, но двајца од киднаперите загинаа под мистериозни околности, а третиот им го врати крстот на свештениците со каење и надеж дека Господ Бог нема да го шири своето проклетство врз неговите деца!

  Денес многу луѓе го посетуваат овој манастир и местност. Еве линк каде се наоѓа – ТУКА

  Latest Posts

  13-годишно девојче добило изгореници од втор степен од новиот мобилен телефон

  Како што младата тинејџерка Габи станала понезависна и поактивна на училиште, Џеки Федро, како и многу родители, сакала да и олесни на нејзината ќерка...

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.