6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Како да знам дека имам висок шеќер во крвта без тест? Еве ги промените на телото на кои треба да внимавате

  Сите знаеме дека високиот шеќер во крвта автоматски доведува до преддијабетес, па дури и дијабетес, доколку не се преземат навремени мерки за да се врати во нормала. Затоа е толку важно да можеме да ги препознаеме манифестациите на висок шеќер во крвта на нашето тело.

  Кога нивото на шеќер во крвта се зголемува и станува превисоко, лицето доживува хипергликемија, која се изразува во следните симптоми на висок шеќер во крвта:

  жед
  често мокрење
  зголемен пулс

  екстремен замор
  стомачни тегоби
  тешкотии во концентрацијата
  постојано чувство на глад
  сува уста

  сува чешање на кожата
  повторливи инфекции
  заматен вид
  бавно зараснување на рани и исеченици,
  нервни проблеми

  импотенција
  зголемување на телесната тежина

  Хипергликемијата може да биде предизвикана од едноставни работи како што се пиење премногу газирани пијалоци, недостаток на вежбање, премногу јадење, стрес, болест.

  Најдобар начин да се открие присуството на хипергликемија е да се измери нивото на шеќер во крвта.Важно е да се напомене дека високиот шеќер во крвта е симптом на дијабетес, но тоа не секогаш значи дека личноста боледува од оваа болест. Сепак, неопходно е да се консултирате со лекар и да спроведете истражување.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.