6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на Девојка (36): „Се омажив за АРАП што беше Оженет, јас сум неговата втора ЖЕНА“, леле нема да верувате што видов!

  Се почести се браковите меѓу босанки и бизнисмени кои веќе се во брак.

  Со согласност на нивниот татко или брат, Босанките стануваат втора, па дури и трета сопруга на странски државјани, но остануваат да живеат во БиХ, јавува БИРН.

  36-годишната Сарајка, која има две деца од првиот брак, стана втора сопруга на Арап.

  Запознавање преку видео пораки
  Таа објаснува дека околу два месеци телефонски и видео порака се запознала со неговиот начин на живот и обичаите. Нејзиниот татко дал согласност за брак и се венчале во Сараево.

  – Свесно се согласив на ваков тип на брак. Во брак сме пред Алах – вели Сарајка.

  Таа тврди дека знае уште дваесетина жени кои станале втори, а една и трета жена на Арапи.

  Свадбите во Босна и Херцеговина ги прават лица кои се во верата и им издаваат хартија што не важи и според исламските и според законските прописи во земјата.

  Од Исламската заедница во Босна велат дека немаат податоци за оваа појава.

  Доколку некој има можеби направи таква венчавка, би бил дисциплиниран бидејќи тоа би значело кршење на процедурите што постојат во исламската заедница.

  Пред извршување на шеријатот, потребно е да се изврши општинска венчавка во Босна, што се прави во согласност со Законот за семејство.

  Според тој закон, не е можна полигамија – едниот брачен другар да има повеќе од една жена.

  Со тоа што се согласила да се омажи за Арап, Сарајка, како што вели, била свесна дека нејзиниот сопруг нема да биде секој ден со неа.

  Тој објаснува дека во Сараево доаѓа речиси секој месец, а тоа зависи од обемот на работата што ја работи во својата земја или во Босна.

  – Што се однесува до мојот сопруг, тој е една душа на човекот. Се слушаме и се гледаме секој ден преку овие видео повици. Не ми недостасуваат тие убави зборови и бакнежи – вели Сарајка, нагласувајќи дека целосно ја почувствувала неговата почит и љубов.

  Според Сарајка, времето кога нејзиниот сопруг не е во Босна е навикнат да биде со децата, да се одмори психички и едноставно „за себе“.

  „Кога е тука, уживам да одам…“, вели таа.

  Таа ги советува жените кои се мажат за Арапи дека мора да прифатат дека нивните сопрузи нема постојано да бидат таму, бидејќи тие се веќе во брак, имаат деца и работат во други земји.

  – Ако жената се согласила да го дели својот сопруг со друга жена, таа мора да ги прифати условите на таков брак – забележува таа.

  За време на бракот со Арап Сарајка добивала мехр, односно одреден имот или сума што и ја дава сопругот доколку дојде до развод. Дополнително, нагласува, секој месец и дава одредена сума за да може да се издржува себеси и децата, но и други трошоци.

  – Најмногу бараат жени кои се разведени и имаат деца, за да им обезбедат иднина. Не им е во интерес да имаат деца со овие жени, иако има и такви случаи – вели таа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.