6 C
Skopje
недела, август 14, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Исповед на гастербајтер од Швајцарија: Платата ми е 6.000 франкови, но еве колку ми остануваат кога ќе ги платам сите трошоци

  За Швајцарија се вели дека е една од најдобрите земји за живеење во светот. Сепак, таа не би била тоа што е, ако таму животот е ефтин. Србинот Милан В., со години живее во Берн, каде што работи како графички дизајнер за плата од 6.000 франкови (околу 5.500 евра). Тој често добивал коментари од типот „Тебе ти е лесно, живееш во Швајцарија“, па одлучил да раскаже колку навистина чини животот во оваа земја.

  „Платата од околу 6.000 франкови звучи одлично, но тоа е бруто сума. Кога ќе се одбие данокот, на сметката ми остануваат околу 4.700 франкови. Најголемиот трошок ми е киријата. Изнајмувањето стан во Швајцарија не е ефтино, но сепак е подобра опција отколку да поседувате недвижен имот, бидејќи даноците на имот се големи (освен ако сте мултимилионер, па можете да си го дозволите тоа)“, објаснува Милан.

  Бидејќи изнајмувањето стан во центарот на градот е исклучително скапо, тој одлучил да живее во предградието.

  „Изнајмувањето стан со една и пол соба е 1.500 франкови месечно, што значи дека мене од моојата плата ми останауваат 3.200 франкови. Цената на храната во супермаркетите е висока, а да не зборуваме за рестораните. Се обидувам да си готвам храна дома колку што е можно повеќе за да заштедам пари, бидејќи ако јадам надвор многу брзо ќе банкротирам. Трошам околу 600 франкови месечно за храна (затоа што често купувам намирници за дома), што значи дека по овој трошок ми остануваат 2.600.

  Цената за интернет и мобилни телефони варира од пакет до пакет, мене ова ме чини 160, по што ми преостануваат 2.440. Околу 450 франкови одат за комунални услуги, по што ми остануваат околу 2.000. Во Швајцарија задолжително е и здравственото осигурување, а мојот пакет е малку подобар отколку најосновниот и ме чини 300 франкови месечно“, пишува Милан на својот профил на социјалната мрежа „ТикТок “.

  Со преостанатите 1.700 франкови, Милан плаќа уште неколку трошоци.

  „Се разбира, фризерот за мене е исто така потребен трошок, па фризурата ме чини околу 40 франкови, а бидејќи се шишам двапати месечно, тоа задоволство ме чини 80 франкови. Покрај тоа, трошам уште 200 – 300 за кино, пијалоци или вечера со пријателите, така што на крајот на месецот ми остануваат околу 1.300 франкови во џебот. За среќа, најчесто се возам со велосипед, па немам трошок за автомобил“, истакнува Милан.

  Сепак, и покрај високите трошоци, тој посочува дека Швајцарија е се уште одлично место за живеење.

  „Овде постои можност за напредок во кариерата во секој поглед, па и за зголемување на платата. Покрај тоа, голем број компании даваат и целосна 13. плата. Земјата е исклучително уредна, се е јасно прецизирано, законот се почитува, и нема да наидете на непредвидени или непријатни ситуации доколку го почитувате системот кој функционира совршено“, вели Милан.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.