6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Илјадници почнале да го пијат своето кафе со путер откако ја дознале неговата тајна од античките народи

  Оживувачкиот пијалок без кој секој од нас несомнено не може да го започне денот е шолја кафе.

  Утрото е уште попрекрасно и помиризливо со нашето омилено кафе, кое најчесто го пиеме со крем или млеко. Но, сега ќе ви понудиме понеконвенционален рецепт, или точниот збор би бил древен обичај стар илјада години.

  Кафето со путер брзо стана нов хит меѓу гурманите и љубителите на оживувачкиот пијалок.

  Новата мешавина не само што има силен, густ вкус, туку и ви помага да изгубите тежина. Сепак, излегува дека тоа не е нов тренд, туку обичаи на пиење кафе на старите народи како Монголската империја, Бедуините – возачи на камили – во пустина и многу други.

  Оние кои го пробале ароматичниот пијалок со путер оставаат само позитивни впечатоци. Напитокот може да се подготви и во блендер – да се претвори во течност.

  Повеќето од нас го претпочитаат со пена на површината. Но, ако сакате, можете само да му додадете малку вкус со тоа што ќе исечете малку путер и ќе го ставите во шолјата кафе.
  Еве ги здравствените придобивки:

  Кафето со путер го намалува ризикот од рак за 50%, ризикот од развој на дијабетес тип II за 7%, го спречува развојот на бактерии кои предизвикуваат халитоза итн.

  Ако го пробате вашето кафе вака, ќе се изненадите од резултатите! Напитокот помага и во чистење на артериите. Кафето со путер помага во развојот на мозочните функции.

  Тоа ќе ви помогне забележливо да се ослободите од телесните масти! Вреди да се обидете исто така – само ставете кукла кравјо путер во вашето кафе!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.