6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја реновирате, немате друг избор освен да ги засукате ракавите и да се препуштите на фантазијата.

  Честопати „финалниот производ“ изгледа подобро кога сами ќе сработите отколку ако имате 20 мајстори во вашата куќа. Затоа сè повеќе луѓе го уредуваат својот дом според принципот „направи сам“.

  Ивана не веруваше дека може да направи чудо од купатилото кое веќе ѝ одеше на нерви, но успеа во тоа. За само неколку дена и со помалку од 100 евра инвестиција, таа ја преуреди оваа просторија за да изгледа како да е од некое списание.

  Сè започнало кога сфатила дека не може да гледа во жолто-портокаловите плочки секој ден.

  – Бањата е стара и добро сочувана, но ме убиваа боите. Некако, веднаш штом ќе се разбудам, одам во купатило и веднаш сум нервозна – ја започнува приказната со насмевка и раскажува како едно утро решила да ја преуреди бањата во нејзиниот дом.

  Ѝ било жал да ги крши плочките затоа што не биле оштетени. Не сакаше да потроши пари залудно, па реши да ги обои. Целата акција ја започна на крајот на јануари. Работеше кога и колку постигнуваше, најмногу после работа.

  – Знаев дека сакам бела бања со „дрвен“ под и многу зеленило. Купив боја, ги подготвив плочките за фарбање и почнав. Офарбав сè, и таванот и плочките. Боја за подлога 2 слоја и боја за плочки 2 слоја. Ова го правев околу една недела затоа што на бојата ѝ требаат минимум шест часа да се исуши, а работев само попладне. Ми требаа околу пет денови за да ги исфарбам плочките.

  Сега кога купатилото блескаше, требаше да се поправи подот. Ивана сакаше да изгледа како да е од дрво, но не и да се ослободи од старите плочки. Па дојде до генијална идеја – линолеум.

  – Купивме линолеум, го постави мојот сопруг. Купатилото има 9 квадратни метри, затоа купивме линолеум 3х3 метри и го ставивме директно врз плочките – вели Ивана и додава дека станува збор за ПВЦ линолеум, подебел, со гума, па лепењето не било ни потребно.

  Привремено ги отстраниле вц-школката и мијалникот кога ја поставувале основата.

  Бидејќи веќе имале добар шкаф со мијалникот, не сакаше да го смени. Затоа, таа залепи бела фолија над портокаловиот шкаф, и на плочките околу мијалникот стави фолија која имитира дрво.

  Тогаш нејзиниот сопруг Марио додадал „свој печат“ – прекрасна полица, која сам ја направи и ја поставија десно од мијалникот.

  И не само тоа. Изработил и држачи за крпи и тоалетна хартија.

  Кога станува збор за потрошените финансии, Ивана рече дека бојата за плочките чинела околу 25 евра. Додека, потрошила нешто помалку од 50 евра на линолеум. Тука се и мали трошоци околу фолиите за мијалникот, за да ја направат полицата, купиле летва од иверица, што ги чинело само 10 евра.

  Ивана се грижела само дали ќе може да ги одржува префарбаните плочки на ист начин како и стандардните. Но, брзо сфатила дека може.

  – Буквално со жица го чистев делот зад кадата, ништо од бојата не излезе. Рибам стандардно, со сунѓер, а имам и чистач на пареа, па понекогаш поминувам и со него – вели Ивана.

  Сега е вистинско задоволство кога ќе ги отвори очите наутро и ќе влезе во бањата. Сè изгледа чисто и како да е ново. Кој не ја знае приказната за тоа како е реновирана бањата, би се заколнал дека сè што е внатре било купено и инсталирано професионално.

  Дали сте подготвени да ги засукате ракавите и да го промените изгледот на вашиот животен простор? Погледнете повеќе идеи за реновирање според принципот „направи сам“.

  извор:телеграф.рс

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.