6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Златниот рецепт на баба Лили за дијабетес со ракија, ореви и розов здравец – никогаш не сум бил поздрав

  Современиот свет е соочен со голем број хронични и метаболички болести, од кои страдаат се повеќе луѓе. Во исто време, како модерната медицина да е немоќна да се справи со нив и да го спречи нивниот развој.

  Една од овие болести е дијабетесот. Во моментов во светот има околу 460 милиони луѓе со оваа дијагноза, а до 2030 година се очекува нивниот број да достигне 600 милиони луѓе.

  Според експертите, половина од дијабетичарите во Македонија не се ни сомневаат дека имаат таква болест, а оние кои знаат се осудени постојано да го следат нивото на шеќер во крвта и да земаат лекови до крајот на животот Златниот рецепт на баба Лили за дијабетес со ракија, ореви и ендрише – никогаш не сум била поздрава! 1

  Сепак, постојат примери и исклучоци кои успеале да се спасат од оваа болест со помош на народната медицина. Затоа е потребно да се контролираат и регулираат неправилностите веднаш по нивното појавување. Проблемите и болестите се решаваат многу полесно доколку навреме се откријат и лекуваат.

  Таков е случајот со Лилијана Панталеева од село Костанденец. Со години страдала од висок шеќер додека не почнала да се лекува со природни лекови.

  Како резултат на тоа, нејзиниот шеќер во крвта паднал од 9,55 на 4,2 и откако се нормализирал, повторно не се зголемил. За да го подготвите овој народен лек против дијабетес, потребна ви е домашна ракија, ореви со тврда лушпа и листови од ароматичната розов здравец.

  Кога сте настинати, ја влошувате ситуацијата ако ги правите овие работи
  Не отишла на лекар 40 години – овој едноставен рецепт ја одржува здрава со децении:

  СОСТОЈКИ за природен лек против дијабетес на баба Лили:
  500 мл домашна ракија околу 40 степени (двојно потпечени)
  16 цели ореви со тврди лушпи (15-20 во зависност од големината)
  20 ливчиња розов здравец (Pelargonium roseum)
  1 лажичка цимет – по желба

  ПОСТАПКА:
  Мелените ореви заедно со лушпата и плодовите се ставаат во поголема тегла, листовите од розов здравец се сечат заедно со дршките, по што се додаваат во теглата и на крај се прелива ракијата. Добро протресете, затворете и ставете ја теглата во фрижидер (на најниската полица) да отстои 15 дена. Теглата треба да ја завиткате во весник или алуминиумска фолија и одвреме-навреме да ја протресувате

  По две недели содржината се филтрира и лекот се чува во стаклено шише во фрижидер. Пијте 20-25 мл наутро на празен стомак додека не се потроши целата количина. Најдобро е да се пие непрекинато три месеци, по што се прави пауза од 1 месец и после тоа може да се повторува уште 3 месеци

  Баба Лили тврди дека шеќерот во крвта никогаш повеќе не и се покачил и се чувствува одлично. Рецептот го препорачува на сите бидејќи е убедена во делотворноста на природниот лек.

  Не заборавајте дека високиот шеќер во крвта е болест која бара строг режим, здрава исхрана и физичка активност, како и избегнување на бело брашно, шеќер и друга храна со висок гликемиски индекс.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.