6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Д-Р ЛЕО БОКЕРИЈА: Појадокот дајте го на непријателот, лага е сè што знаете за него

  Познатиот руски кардиохирург, професор и академик на руската академија на науките Лео Бокерија, ја поби идејата за традиционална исхрана. Според него, сè што претходно сме прочитале за здравата исхрана – е лага.

  „Изреката: Појадувај сам – е целосна бесмислица. Кога ќе се разбудите, телото почнува да се навикнува на работната состојба, а вие седнувате на маса и јадете чинија полна со месо, корпа леб и на крај се трупате со чаша пијалак. Одете на работа со полн стомак и потоа сте нерасположени во текот на целиот ден.

  Забележав дека одличните хирурзи во најдобар случај пијат шолја кафе наутро. Јадат сендвич само напладне и истиот го нарекуваат ручек. Навечер кога се враќаат дома, јадат нормална храна, се релаксираат, вежбаат..

  Според мене, би рекол – дајте му го појадокот на непријателот, ручајте околу пладне и вечерајте нормално (но не во доцните часови) и конечно прошетајте пред спиење или извежбајте.

  Она што го јадете за појадок влијае на вашето расположение во текот на денот. Според моето искуство, луѓето кои живеат на овој начин, живеат долго и здраво!“ Овој совет од познатиот руски лекар беше потврден со најновото истражување спроведено на Универзитетот Корнел.

  Научникот Дејвид Левитски открил дека оние луѓе кои го прескокнуваат појадокот (автофагија) за неколку седмици значително губат телесната тежина. Тој ја потврдил оваа теорија со експеримент чија цел беше да се одреди количината на храна што човек ја внесува во текот на денот.

  Половина од учесниците појадувале, другата група одбивала појадок. Групата која го прескокнува појадокот секој ден, внесувала 408 калории помалку од групата што редовно појадувала.

  Според овој научник, прескокнувањето на појадокот може да се смета за одличен систем за брзо губење на тежината. „Разбирам дека прескокнувањето на појадокот е во спротивност со сè што знаете за здравата исхрана, но новите податоци нè тераат сериозно да размислуваме за откажување од првиот утрински оброк.

  Се разбира, ова се однесува за здравите луѓе. Луѓето кои имаат проблем со дијабетес и хипогликемија, не смеат да прескокнуваат оброци за да го одржат нивото на гликоза“, вели Левитски.

  Светската здравствена организација сè уште тврди дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот и лицето кое редовно појадува има редовен метаболизам и нема проблеми со вишокот килограми.

  Тоа е точно, појадокот го забрзува метаболизмот. Сепак, тие исто така се согласуваат дека прекалоричниот појадок може да доведе до дебелина. Но, нормалното внесување калории и мали оброци неколку пати на ден може да помогне за регулирање на телесната тежина.

  Еве што не треба да јадете по препорака на Светската здравствена организација: Колбаси. Колбасите се вкусни, но не се здрав производ. Тие имаат најмалку месо и најмногу конзерванси и засилувачи на вкус што можат да предизвикаат paк на хранопроводот.

  Инстант каша. Со цел да се скрати времето за готвење, житариците се подложени на посебен третман, поради што јаглехидратите се претвораат во скроб. Додајте го шеќерот што го содржат, кое изобилно се користи за подобрување на вкусот, и ќе добиете о тpoв што се пласира на пазарот како здрав производ.

  Суво овошје. Поште-тно е отколку отколку што се мисли, бидејќи за да се исуши овошјето, се додаваат одредени хемикалии и шеќери за да се заштити од распаѓање. Купувајте само од проверени органски производители кои овошјето го сушат на природен начин.

  Мусли. Муслите се чист шеќер со празни калории. Индустриски производ кој се продава како „здрав појадок“ може само да му наштети на вашето тело, и никогаш да не го излечи! Идеално е да ги замените со овесни снегулки.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.