6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Д-р Атанас Михаилов-Лекувајте ја кашлицата, не ја потиснувајте – Еве 2 рецепти за лекување кашлица во еден ден

  Д-р Михаилов објаснува дека кашлицата не треба да се потиснува, бидејќи постои опасност уште повеќе да си наштетиме! Не ја потиснувајте кашлицата, лекувајте ја! Ова го објаснува д-р Атанас Михаилов во сезоната на вируси и грип. Секако, најдобро е да се заштитиме и да направиме се за да останеме здрави.

  Но, во случаите кога не успеваме, правилниот третман е единствената важна работа. Во случај на силна и упорна кашлица, не брзајте во аптека и трошете ги парите на секакви сирупи, апчиња, прашоци и друго. Едно е дека се скапи, друго не секогаш помага.

  Нема подобар и помоќен лек против кашлица од двата рецепта на кои не потсетува д-р Атанас Михаилов. Тие се тестирани долго време и ефектот од нив е загарантиран сто проценти.

  Првиот рецепт за кашлица е со рендан стар кромид и мед. Измешајте ги двете состојки во сооднос 1 спрема 2. А потоа земајте до десет пати на ден од смесата со една кафена лажичка. Овој рецепт, како и вториот, помага за втечнување и лачење на секрет од белите дробови.

  Вториот рецепт е исто така едноставен, но ужасно ефикасен. Измешајте 200 грама рендан кромид со 750 грама бело вино и сто грама вистински мед. Оставете да кисне четири до пет дена, а потоа процедете ја смесата преку обична газа.

  Добро е рано да ги подготвите шишињата за да ги имате веднаш на располагање доколку е потребно. Лековитата течност потоа се пие по 50 грама три пати на ден 24 часа. Има уште една работа која ќе помогне целосно да се излечи кашлицата, а тоа се инхалации. Доколку немате апарат за нив, д-р Михаилов советува да користите обичен чајник.

  „Ставете ја инката на отворот на котелот и насочете ја директно кон устата. А во котел пред тоа ставете 200 грама вода, половина лажица сода бикарбона и две прстофат сол. Загрејте ги и потоа дишете со полни бели дробови околу 15 минути. Два часа подоцна не излегувате на студ“, објаснува д-р Атанас Михаилов.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.