6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ДОКТОР ПЕРИШИЌ ОТКРИ ШТО ДА ПРАВИТЕ КОГА ВАШЕТО ДЕТЕ НЕ ЈАДЕ: Овие зачини ќе го подобрат неговиот апетит, но и здравјето

  Доктор Перишиќ откри изненадувачки работи за зачините кои можете да им ги дадете на децата и на тој начин да им го подобрите апетитот и здравјето.
  Гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ се осврна на исхраната и зачините на децата кои можат да помогнат во подобрување на здравјето и апетитот.Свесен е дека не е згодно да се префрли од храна за бебиња која е целосно блутка и незачинета, на храна за деца која треба да има појаки и зачинети вкусови, па затоа откри неколку трикови кои можат да ви помогнат во тоа.

  На големо изненадување на многумина, докторот рече дека на децата треба да им се додаваат зачини уште од 8 месеци, а изматената печена, сушена пиперка е одличен избор. Како што вели самиот не можел да поверува кога дознал, но овој зачин е одличен за деца. Секако, покрај него, тој откри и други зачини кои можат да им помогнат на вашите што не јадат конечно да изедат сè.

  Мелена печена, сушена пиперка може да се додаде на деца од 8 месеци. На почетокот не можев да поверувам, но еве зошто. Нема ефект на слузницата на желудникот, но го подобрува постоечкиот вкус на храната во која се додав.

  На пример, пиреа од компири што се благи за деца, не би одело со ова. Исто е и со шафран. Кога додавате шафран на нешто што децата не го сакаат, но мора да внимавате што сакаат , го подобрувате природниот вкус на храната и сè ќе има подобар вкус. Зачините не мора да бидат само надразнувачи, туку и засилувачи на природните вкусови кои постојат во храната“, изјави Перишиќ во гостувањето во програмата „Јутро“. на ТВ Прва.

  Иако сите знаеме дека зачинетата храна може да биде многу иритирачка, па дури и штетна доколку се зема во големи количини, докторот објасни дали може лошо да влијае и на децата:

  „Вака велат, дај му малку, на врв од лажичка, да пробаме прво, па детето, па кога ќе видиме како ќе реагира, полека ќе го зголемиме, се плашиме да не се зголеми секретот на стомачна киселина, па не мора да значи дека ќе се случи. Биберот не е потребен бидејќи е многу иритирачки. Знаете што уште се додава? Оригано! Ориганото се додава за да се промени постоечкиот вкус на она што е непријатно “, изјавија доктор.
  Децата во периодот околу 8 и 9 месеци често одбиваат храна, но лекарот најде решение и за нив.

  „Многу се занимавам со анорексија и одбивање храна на бебиња во 8-ми и 9-ти месеци кои инаку се здрави бебиња и не јадат ништо. А потоа се занимавав со тоа како да го зголемам постоечкиот потенцијал за вкус во храната. Сушен, мелен лук може се додава ако правиме месо за деца Се става на месо и постепено ја зголемуваме количината.Мораме да преминеме од 7-8 на 12 месеци , од храна за бебиња во храна за мали деца Ова е најкритичниот период бидејќи мора да се навикне на зачинета храна “, рече тој и откри уште еден трик за супа кој е одличен.

  „Можете да додадете рен во супата , но не претерувајте. Една кафена лажица, промешајте и вкусете. Мора да биде свеж рен и така се воведуваат полека. Исто така, 100 гр црно грозје или две смокви дневно се антиоксидантни бомби.
  Кога станува збор за бебињата кои валкаат со каша , докторот вели дека шафранот е идеалното решение.
  „Земете малку шафран. Тој нема посебен вкус, но ги подобрува тие природни вкусови и бебето ќе почне да го јаде она што не го јадело“, заклучил д-р Перишиќ.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.