6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Дедо Добри – Заштитете ги вашите души! Ако немате вера – засекогаш сте изгубени! Запомнете

  „Бог ми даде добра молитва да се молам, но ѓаволот ме натера да заборавам. И таа беше многу убава! Затоа сега повторно се молам на Бога да ми го даде за да можам повторно да се молам. Нека луѓето не ги залажуваат земните и временските работи, држете се до Бога и не отстапувајте од ѓаволот!“ , е еден од заветите на живиот светител од Баилово.

  „Семејството мора да се почитува, родителите, затоа што тоа го сака нашиот татко Бог. Бидете добри, молете се и верувајте и Бог ќе ве прими, ќе ги слушне вашите молитви и ќе ви одговори.

  Има луѓе кои не знаат добро, не го познаваат Бога и палат свеќи. Така, ѓаволот предизвикува луѓето да не веруваат во Бог, да не одат во неговата куќа. Злото што го правиме ќе ни суди кога ќе се искачиме кај Бога, а тој бара да се покаеме, да ги исповедаме гревовите, а тој, бидејќи е добар и милосрден, ќе ни прости и ќе се радува на нашето покајание.Продолжува дедо Добри.

  Тој ги предупредува луѓето да ги чуваат своите души преку покајание и молитва. „Ова е она што Бог го сака како наш единствен татко. Чувајте ги вашите души, ѓаволот веќе живее во луѓето, храбро зборува преку нив, за да привлече души. Пазете се! Немај вера – изгубени сте!“

  Дедо Добри ја избра орисата на необичноста.

  Оваа речиси непозната денес форма на служење на Бога била популарна во минатото, за време на ропството. Самиот Пајсиј патувал по населбите, собирајќи средства за манастирите. Во православната традиција, овие патувачки монаси се нарекуваат таксидиоти. Нивната мисија била да ја зачуваат верата во поробена држава. Денес балканските држави не се поробени, тие се слободни. И очигледно нема потреба од светци.

  Затоа што ние сме слободни во нашата христијанска вера, како и во нашето неверување. Затоа, да се биде света личност во наше време е многу, многу тешко. И толку ефемерно што не можеме ни да го сфатиме. Светците на нашите простори отсекогаш биле туѓи, секогаш различни. Тие се луѓе со мисија, со цел толку далеку од секојдневните проблеми што изгледаат како да живеат во свој свет. Погледнете го дедо Добри, личи на нас? Тој е повеќе како старозаветен пророк кој не повикува да се молиме на Богородица и Господ.

  Овој неугледен старец собрал преку 35,000 евра донации за цркви и манастири на нашиот простор. Без да задржи ни денар за себе. Дали е тој будала или божји човек? Секој си има одговор за себе и секој одговор е точен. Но, секој ден дедо Добри го прави истото. Самиот неволно признава дека направил голем грев. Што – никој не знае. На што и да згрешил, има кој да суди. Сепак, доброто што го прави неколку децении не може да се спореди со ништо. Милостивиот испушти денар во неговата чаша, другите не го забележуваат тоа. Сепак, тој стои во предворјето на храмот или надвор. И собира милостина. За нашата сопствена вера. Затоа што немаме сила, вера или желба.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.