6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910 година во селото Вардим, но во 1956 година, откако веќе основала семејство, се преселила во Свиштов.

  Нејзиниот живот не бил лесен.

  Не се сеќава на мајчиното галење, бидејќи на една година останува сирак,

  таква била судбината на нејзиниот сопруг Џордан. Напорната работа на баба Калина беше поговорка.

  Во текот на животот се занимавала со земјоделство, обработувајќи над 100 декари земја. Таа жнееше, копаше, косеше повеќе од мажите. Доживеала многу – војни, сиромаштија, радост и неволји.

  „Животот ми помина во работа, работа и само работа. Изградивме три куќи за нашите деца.

  Сум видел и доживеал многу – и лошо и добро“, полека се враќа старицата во сеќавањата. Во договор и разбирање со нејзиниот сопруг, тие ги одгледале своите четири деца.

  Таа не пропушта да спомене дека во целиот нејзин живот ниту еднаш нејзиниот сопруг Џордан, сега покоен, не кренал рака врз неа или си кажал груби зборови.

  И покрај нејзините 105 години, баба Калина

  никогаш порано не била во болница, никогаш не носела очила, никогаш не земала лекови, никогаш немала висок крвен притисок, дури ни не знае што е холестерол!

  Сепак, таа има едно правило кое строго го следи – никогаш не се прејадува, но и не држи никакви диети. „Дај твојата душа што сака, оти ќе дојде време кога ништо не сака“, советува старицата. Мала е и слаба, со веќе заматени очи.

  Таа разбира сè што ќе ја прашате, бавно одговара на сите прашања.

  Сепак, тој не може да објасни на што се должи нејзината долговечност.

  Таа го живееше својот живот како што судбината ѝ го даде. И на оваа возраст таа е модел за сите – уредна, чиста, со љубезно лице. Одговорна, со чисто срце и многу мирна, баба Калина никогаш не се скарала со никого. Таа имаше љубезен и топол збор за сите.

  Ужива со 8 внуци, 15 правнуци и 2 правнуци

  Таа не се жали на животот, бидејќи нејзините долгогодишни деца често се покрај неа. Но бидејќи нивните години веќе не се малку и имаат свои тегоби, благодарение на помошта на градоначалникот Станислав Благов, баба Калина има лична асистентка и таа е презадоволна.

  И покрај напредната возраст, старицата сè уште се храни и се грижи за својот личен тоалет, но и недостига шетање низ дворот затоа што нозете повеќе не ја поддржуваат и повеќе сака да лежи во кревет.

  Баба Калина ги испраќа гостите со зборовите: „Што се случи, се случи! Треба да се размислува однапред. Никој не може да го достигне мојот живот. Сакајте се, почитувајте се, затоа што нема втор живот“

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.