6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Богородица лечи со поглед во овој манастир! (Доказите се безброј)

  Икона на Богородица постојано ве следи со очите, но докажано лекува.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Сместено е во многу древен манастир, каде што има и лековито ајазмо. Не е толку убав и величествен како Рилскиот манастир, но енергијата што лебди таму е неверојатна. Иконата на Богородица се наоѓа во манастирот Араповски. Светиот манастир е изграден веднаш до селото Златохрах /поранешно Арапово/, на десет километри од Асеновград и на околу 30 километри од Пловдив, соседна Бугариjа.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Манастирот бил основан до Ајазмо, во средината на 19 век. Изградбата на манастирскиот комплекс започнала во далечната 1856 година, а биле поканети познати мајстори од Родопи. Таму бил основан таен комитет, а подоцна и училиште за свештеници. Мајката на Иван Вазов остана таму со своите деца.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Манастирот Арапов бил запален од турските трупи кои се повлекувале, но подоцна бил обновен. Манастирскиот комплекс е постојано активен.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Црквата „Св. Недела“ во него е изградена во 1859 година, а надвор од манастирскиот комплекс се наоѓа ајазмото. До неа е изградена и капела. Според многу лаици, лекува болести на зглобовите, болести на очите и болести на мускулно-скелетниот систем.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Иконата на Пресвета Богородица се наоѓа во црквата на Араповскиот манастир. Сите што го посетиле манастирот тврдат дека очите на Богородица се вперени во вас и постојано ве набљудуваат.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  „Ме исплаши кога ја погледнав во очи. Тие постојано ве следат каде и да одите. Како да те прободат, а не можеш ништо да им скриеш. Чудно е чувството да се стои пред оваа икона. Како да е жива“, тврдат верници. Многу и различни се случаите кога по средбата со чудотворната икона болните стануваат на нозе. Дури и да не се во манастирот.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Еве што и се случи на една жена.
  прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката може да ви се зголеми за 100-150 евра.

  Нејзиниот сопруг доживеа несреќа. По пет операции, тој остана засекогаш врзан за кревет. Лекарите не дале надеж дека ќе закрепне. Отишле кај гатачи и еден од нив и раскажал за иконата и за манастирот Арапов. На жената дури и се слошило од постојаниот внимателен поглед на Богородица. Но, половина година подоцна, нејзиниот сопруг стапнал на нозе.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.