6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат да се збогуваат со неа.

  Но, 25-годишната мајка на едно дете вели дека слушнала се што се случува околу нејзиниот болнички кревет – едноставно не можела да се движи или да зборува. Така беше до еден ден кога тато Ентони го постави прашањето – и тоа беше поврзано со нејзиното момче, Милан. Тој ја замоли Адел да „мрдне прстот“ и таа за чудо ја мрдаше десната нога. Потоа, на изненадување на сите, таа се разбуди.

  Мајката од Бирмингем всушност доживеала редок мозочен удар и и биле дадени само пет отсто шанси да преживее. Адел се сети како еден ден возела дома, а потоа и се прилошило, видот и се заматил и застанала. Таа рече: „Целото тело ми се здрви, посегнав по телефонот, но немав стисок во раката.“ – Бев облеана во пот. Случаен минувач ме праша дали сум добро, но не можев да ги кажам зборовите“, објасни таа и додаде дека брзо се јавила на 911.

  „Се што мислев беше мојот мал син. „Слушнав сирена на брза помош и потоа, од никаде, татко ми се качи во своето комбе. „Случајно, тој рано се враќаше дома од работа, го забележа мојот автомобил и помисли дека можеби сум удрил во удар – некој ме гледаше тој ден. Мајката итно била пренесена во болница, каде на магнетна резонанца покажале две блокади во снабдувањето со крв во нејзиниот мозок. Таа потоа претрпе серија мини-мозочни удари пред да има многу поголем следниот ден.

  Адел рече: „Лекарите му рекоа на моето семејство да се збогуваат со мене и да ме извадат од вентилаторот бидејќи беа убедени дека нема мозочна активност и дека сум клинички мртва. „Но, тоа не беше вистина. Бев свесен за повеќето работи што ги кажуваа, можев да ги слушнам, но не можев да се разбудам. „Тоа беше како длабок сон. Тоа е како да сте заробени во вашето тело, врескате, но не можете да направите апсолутно ништо. „Не можев да зборувам ниту да се движам, можев да комуницирам само со очите.

  Таа сега му дава заслуга на својот татко што и го спасил животот, додавајќи: „Татко ми ја поминуваше секоја секунда од секој ден со мене докажувајќи им на лекарите дека грешат. „Знаев дека е таму и дека никогаш нема да ме остави. Се сеќавам дека ми кажа дали сум таму да му ја шутнам топката на син ми – и јас ја мрднав десната нога. „Тоа беше чудо – имаше мозочна активност и мојот мал син беше причината поради која се карав. Никогаш не се сомневав дека ќе го оставам.

  По две недели во кома, Адел се разбудила, но имала блокиран синдром и можела да трепне само еднаш за да и двапати за не. Таа додаде дека се чувствува како да е во кошмар и се прашува дали некогаш ќе биде исто. Сепак, Адел беше решена да се подобри за доброто на нејзиниот син – и остатокот од нејзиното семејство. По безброј третмани, терапии и помош од персоналот во болницата Мозели Хол, таа можеше повторно да оди и да зборува.

  За жал, таткото на Адел почина во 2020 година, но таа постојано споменуваше дека тој е нејзиниот херој: „Знам дека татко ми ќе биде горд на мене. На секој што минува низ тешки времиња би му рекол дека колку и да стануваат тешки работите, никогаш не се откажувајте. „Да имате попреченост или болест не ве дефинира, ќе ве порази ако дозволите. Има светлина на крајот од тунелот“.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.