6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат да се збогуваат со неа.

  Но, 25-годишната мајка на едно дете вели дека слушнала се што се случува околу нејзиниот болнички кревет – едноставно не можела да се движи или да зборува. Така беше до еден ден кога тато Ентони го постави прашањето – и тоа беше поврзано со нејзиното момче, Милан. Тој ја замоли Адел да „мрдне прстот“ и таа за чудо ја мрдаше десната нога. Потоа, на изненадување на сите, таа се разбуди.

  Мајката од Бирмингем всушност доживеала редок мозочен удар и и биле дадени само пет отсто шанси да преживее. Адел се сети како еден ден возела дома, а потоа и се прилошило, видот и се заматил и застанала. Таа рече: „Целото тело ми се здрви, посегнав по телефонот, но немав стисок во раката.“ – Бев облеана во пот. Случаен минувач ме праша дали сум добро, но не можев да ги кажам зборовите“, објасни таа и додаде дека брзо се јавила на 911.

  „Се што мислев беше мојот мал син. „Слушнав сирена на брза помош и потоа, од никаде, татко ми се качи во своето комбе. „Случајно, тој рано се враќаше дома од работа, го забележа мојот автомобил и помисли дека можеби сум удрил во удар – некој ме гледаше тој ден. Мајката итно била пренесена во болница, каде на магнетна резонанца покажале две блокади во снабдувањето со крв во нејзиниот мозок. Таа потоа претрпе серија мини-мозочни удари пред да има многу поголем следниот ден.

  Адел рече: „Лекарите му рекоа на моето семејство да се збогуваат со мене и да ме извадат од вентилаторот бидејќи беа убедени дека нема мозочна активност и дека сум клинички мртва. „Но, тоа не беше вистина. Бев свесен за повеќето работи што ги кажуваа, можев да ги слушнам, но не можев да се разбудам. „Тоа беше како длабок сон. Тоа е како да сте заробени во вашето тело, врескате, но не можете да направите апсолутно ништо. „Не можев да зборувам ниту да се движам, можев да комуницирам само со очите.

  Таа сега му дава заслуга на својот татко што и го спасил животот, додавајќи: „Татко ми ја поминуваше секоја секунда од секој ден со мене докажувајќи им на лекарите дека грешат. „Знаев дека е таму и дека никогаш нема да ме остави. Се сеќавам дека ми кажа дали сум таму да му ја шутнам топката на син ми – и јас ја мрднав десната нога. „Тоа беше чудо – имаше мозочна активност и мојот мал син беше причината поради која се карав. Никогаш не се сомневав дека ќе го оставам.

  По две недели во кома, Адел се разбудила, но имала блокиран синдром и можела да трепне само еднаш за да и двапати за не. Таа додаде дека се чувствува како да е во кошмар и се прашува дали некогаш ќе биде исто. Сепак, Адел беше решена да се подобри за доброто на нејзиниот син – и остатокот од нејзиното семејство. По безброј третмани, терапии и помош од персоналот во болницата Мозели Хол, таа можеше повторно да оди и да зборува.

  За жал, таткото на Адел почина во 2020 година, но таа постојано споменуваше дека тој е нејзиниот херој: „Знам дека татко ми ќе биде горд на мене. На секој што минува низ тешки времиња би му рекол дека колку и да стануваат тешки работите, никогаш не се откажувајте. „Да имате попреченост или болест не ве дефинира, ќе ве порази ако дозволите. Има светлина на крајот од тунелот“.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.