6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мајка го пронашла својот изгубен син мртов во канал со помош на апликација

  Тежок ужас ја потресе мајката која го пронашла својот изгубен син мртов, неподвижен во ендек откако користела апликација за следење на iPhone. прифаќајте или враќајте...

  7 важни знаци дека имате рак на белите дробови

  Една од најстрашните болести во денешното општеството е рак! Со самото споменување на името тој предизвикува тага, жал, и анксиозност. 

  Статистички, ракот е еден од најголемите убијци на луѓето.  Една од најчестите форми на рак е рак на белите дробови.

  Постојат 7 предупредувачки знаци на рак на белите дробови, за кои мора да внимавате:

  1. Кашлица

  Настинката, придружена од кашлица е ништо невообичаено. Поради тоа е важно да се обидете да ја излечи кашлицата. Повеќето заразни болести на дишните патишта се подобруваат во рок од една недела. Ако кашлицата останува подолго од 2 недели, без да станува подобара посетете лекар – особено кога кашлицата вклучува исфрлање крв.

  2. Недостаток на воздух

  Отежнато дишење е чест симптом на пациенти со рак на белите дробови. Може да има различни причини за тоа. Како резултат на ракот, течност може да се задржи во белите дробови и драстично да го намали капацитетот на белите дробови. Тоа може да ги блокира крвните садови, поради растот на туморот.

  3. Болка во градите, грбот и / или рамото

  Болка во градите – која се јавува со секој здив, смеа, или кашлица – не е нешто што треба да се потценува. Болката може да се шири кон грбот или рамената. Сепак, оваа болка може да биде резултат на модринки ребро или воспаление на рамото.

  4. Звучен сигнал при дишење

  Звучен сигнал при дишење значи дека воздухот се обидува да помине низ тесните дишните патишта. Тоа не мора да значи рак на белите дробови, бидејќи може да биде предизвикана од други респираторни болести како астма. Независно од тоа, овој звук може да биде нешто сериозно и треба да се провери од лекар.

  5. Необјасниво слабеење

  Околу 15% од сите пациенти со рак губат драстично од тежината пред да биде дијагностициран рак. Обичниот човек губи над 10% од тежината пред дијагнозата. Тоа е најмногу поради причината што ракот директно влијае врз метаболизмот.

  6. Болки во коските

  Коските почнуваат да болат при рак на белите дробови, кој постепено се шири во коскената срцевина. Особено ако болката е во ‘рбетот, ребрата, колковите или бутовите, тогаш треба да се направи преглед кај лекар.

  7. Главоболка

  Главоболката често може да се случи како резултат на рак на белите дробови. Кога им клетки на ракот во мозокот, тие вршат притисок врз крвните садови. Овие метастази го намалуваат протокот на крв низ артериите на мозокот и затоа предизвикуваат главоболка. Ако често страдате од силни главоболки, тоа не значи дека имате рак. Но, ако главоболката се јавува се почесто и полошо задолжително посетете лекар.

  Latest Posts

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мајка го пронашла својот изгубен син мртов во канал со помош на апликација

  Тежок ужас ја потресе мајката која го пронашла својот изгубен син мртов, неподвижен во ендек откако користела апликација за следење на iPhone. прифаќајте или враќајте...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.