6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови – ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно.

  Две едноставни состојки кои речиси сите ги имаме дома. Омекнувачот и солта можат да направат навистина фантастични работи во вашиот дом, ние ви нудиме два одлични трикови кои можат многу да ви бидат корисни.

  Дома има теписи во секоја соба и ми треба малку време да се исчистам. Овој едноставен рецепт со сол и омекнувач најдобро ми делува. Потребно е минимум време и резултатот е фантастичен – чистота, светли бои и арома што се шири низ куќата. Оваа постапка трае 10 минути и потребно е да ја правите само еднаш на секои 3 месеци.

  Потребно е:омекнувач на вода, сол, микрофиберна крпа

  Инструкции: Прво пуштете ја правосмукалката како и обично. Потребни ви се две лажици сол и една лажица омекнувач за помалку од еден литар вода. Натопете ја крпата од микрофибер во растворот како да го миете подот, само исчеткајте го целиот (не тријте премногу) тепих.

  Резултатот? Бојата прекрасно оживува, а тепихот е чист и миризлив. А најдоброто е што целиот ваш стан ќе мириса прекрасно. Така ги чистам теписите еднаш на 3 месеци и се како нови. Не користам оцет, сода или други бабински трикови, најдобро ми делува. Овој освежувач секогаш го имам при рака дома, особено во бањата и ходникот. Мириса одлично, трае долго и ќе ви треба една минута да го направите тоа.

  Потребни состојки: мала чинија, крупна сол, 1/2 капачка омекнувач ,15 каранфилчиња, 1 лажица алкохол. Подготовка: Истурете ја солта во садот, додадете ги алкохолот и омекнувачот. Промешајте и додадете 15 каранфилчиња.

  Меѓу другото, каранфилчето помага да се одвратат комарците и да се елиминираат мирисите. Ставете го овој освежувач на тоалетот или на друго место каде што сакате да го освежите воздухот.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.