6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Со вродениот нокт болката е неподнослива – еве како да се справите со неа дома без да посегнете по скалпелот

  Секој кој некогаш имал враснат нокт знае колку оваа состојба може да биде болна. За оние кои не се соочиле со проблемот, да објасниме што е тоа – растечката плочка за нокти е вградена во мекото ткиво на страните на прстите. Ова обично се случува со палецот на ногата, а особено се погодени луѓето кои имаат дебели или закривени нокти.

  Зошто вродениот нокт е толку опасен?
  Болеста се одвива во неколку фази.

  Најпрво тоа е непријатност и болка при одење, подоцна – воспаление на околните ткива, нивно црвенило, лачење на серозни или крвави течности, оток. Погодената област може значително да се зголеми во волумен.

  што е вродениот нокт
  Со последователна појава на стафилококна инфекција, се јавуваат супурации и други (често сериозни) компликации. Затоа, во повеќето случаи, вродениот нокт бара хируршка интервенција. Но, постои начин да се излечи, без прибегнување кон операција, во почетната фаза на болеста.

  Џејн Андерсен, специјалист по ортопед во Chapel Hill Foot and Ankle Associates во Северна Каролина, вели дека вродените нокти релативно лесно се отстрануваат. Но, постојат два исклучоци: ако имате дијабетес или кардиоваскуларни болести, веднаш треба да посетите лекар.

  Како сами да го отстраните вродениот нокт
  третман на вродени нокти

  Потопете ги нозете во солен раствор. Истурете топла вода во леген и додадете една лажичка сол(магнезиум сулфат) на литар вода. Чувајте ги стапалата во овој раствор два пати на ден по 20 минути. Ова ќе помогне да се извлече течност или гној што може да биде под ноктот. Магнезиум сулфатот исто така го ублажува воспалението.

  Ставете нешто под ноктот.
  Џејн Андерсен советува да ставите мало парче памучна газа натопена со антисептици под ноктот. Целта на постапката е да се израмни работ на ноктите. Ова ќе ви овозможи малку да го подигнете ноктот за да не се копа во кожата.

  Нанесете маст. Откако тампонот е цврсто фиксиран под вродениот нокт, треба да го третирате прстот со маст на Вишневски или Левомекол (или друга слична маст со антисептично и антимикробно дејство). Мастите можат да ја спречат/излечат инфекцијата. Потоа ставете завој.

  Како да спречите вродени нокти
  Најдобар начин да се избегне проблемот е да се спречи. Ноктите имаат тенденција да растат на аглите, па затоа треба да го исечете ноктот што е можно порамномерно и малку да го заокружите аголот со турпија за нокти. Експертите додаваат и дека треба да носите удобни чорапи и чевли. Удобни чевли – ова се чевли во кои можете да ги движите прстите.

  Избегнувајте повреди на прстите. Доколку сте активна личност која се занимава со спорт, задолжително одете бос цел час после тренинг.

  Ако строго ги следите сите совети на ортопедите, ќе заборавите што се вродените нокти!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.