6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Предупредувачки знаци дека со вашето тело нешто не е во ред – итно проверете

  Кога нешто не е во ред со вашиот организам, телото ви праќа сигнали. Тоа може да биде главоболка, мачнини во стомакот, промена на тежината…Или, пак, желба за мраз. Да, звучи бизарно, но е вистинито.

  Ви ги откриваме шесте невообичаени знаци на кои треба да обрнете внимание, бидејќи можно е да сигнализираат проблеми поврзани со вашето здравје:

  1. Ослабено сетило за мирис
  Експертите тврдат дека доколку имате послабо сетило за мирис, тоа може да биде еден од знаците на Алцхајмеровата болест. Истражувањето спроведено на глувци, открило зголемен број на оштетени нервни клетки во носот на глувците со Алцхајмерова болест, во споредба со останите глувци.

  Притоа, лекарите сугерираат дека е сосема нормално нашето сетило за мирис да слабее по 70-тата година, но ако тоа се случи додека сте многу помлади, нешто не е во ред.

  2. Изгледате постаро за свои години
  Луѓето кои изгледаат повозрасни, одошто навистина се, имаат поголем ризик за проблеми со срцето. Едно научно истражување покажува дека предвременото обелување, опаѓање на косата и појава на брчки, претставуваат знаци за нездраво срце.

  Се докажало и дека индивидуите кои прерано стареат, имаат повеќе од 50% ризик за срцев удар во наредните 30 години.

  3. Желба за мраз
  Претераната желба за консумација на мраз, може да биде знак за недостаток на железо. Кога имате ниско ниво на железо во крвта, тоа резултира со отекување на јазикот, што ја буди вашата желба за, на пример, мраз.

  Истражувањата покажуваат дека 40% од луѓето со анемија сакаат да консумираат мраз.

  4. Потреба за кражба
  Звучи бизарно, но науката потврдува дека постои поврзаност помеѓу крадењето работи и нарушеното здравје на мозокот.

  Спроведеното истражување на оваа тема, открива дека потребата за кражба е резултат на промени во мозокот, наспроти типичните општествени норми. Тоа може да бидат рани знаци на деменција.

  5. Црвенило под ноктите
  Кај здравите поединци, ноктите се мошне мазни и немаат „замаглување”. Но, велат експертите, ако имате црвенило под ноктите, тоа би можело да биде знак на лупус.

  Автоимуната болест предизвикува осип на рацете, нозете и лицето. Доколку забележите било какво црвенило под ноктите, веднаш проверете се кај вашиот лекар.

  6. Зачестено икање
  Икањето обично трае неколку минути. Но, доколку трае повеќе од 48 часа, може да постои причина за загриженост. Имено, уште едно научно истражување, ја откри врската помеѓу долготрајното икање и ракот на белите дробови.

  Откриено е и дека икањето може да биде симптом за напредна фаза на мезотелиом – редок вид на рак кој се јавува во тенкиот слој на ткивото, што ги покрива повеќето внатрешни органи. Затоа, ако не престанувате да икате, време е да појдете на лекар.

  7. Чешање на кожата
  Некогаш чешањето на кожата може да биде и знак да дијабетис, но и некаква алергиска реакција.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.