6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Мислев дека мојата пријателка се шегува додека не пробав морска сол и мед за подмладување на лицето

  Фактот дека модерната козметологија не прави ништо без употреба на морската сол, која се користи илјадници години, значи многу за квалитетите на овој достапен производ кој ги решава проблемите на лицето и телото, па затоа не случајно е вклучен во маските, кремите. , тоници, лосиони и пилинг како една од главните состојки.

  Но, со оглед на модерната козметологија, не мислиме само на професионална нега на кожата. Дома, можете да користите морска сол за вашето лице и тело не помалку успешно од професионалците.

  Проѕирните кристали содржат натриум, железо, калиум, сулфур и бром. Со други зборови, исхрана на клетките, збогатување со кислород, раст на нови клетки, заштита од инфекции, производство на меланин и анти-стареење. Дали е можно да се добие таков резултат со една морска сол? ДА, особено ако се миете со солена вода.

  Маски со морска сол

  Измазнување и затегнување на кожата: 1 лажица кисела павлака, половина од јогуртот и 1 лажиче течен мед се мешаат додека не се изедначи. Додадете 1 лажиче. морска сол. Нанесете 15 минути, исплакнете, нанесете хидратантна крема.

  При првите знаци на овенување на кожата: 1 л. мелена морска сол со 1 лажица маслиново масло и 2 лажички. течен мед. Нанесете 15 минути, исплакнете со топла вода, нанесете хранлива крема.

  Хранлива маска со морска сол: Изматете ја жолчката со 1 лажица гриз. Додадете 1 лажиче. морска сол и течен мед.

  Маска за чистење со морска сол. Еднакви количини на морска сол и сода се комбинираат со јогурт во густа паста. Нанесете на исчистено лице 10 минути во областа на црните точки. Измијте и намажете со вообичаена крема.

  Користете маски не повеќе од два пати неделно за да се ослободите од надворешните знаци на стареење и овенување на кожата. Но, за да го направите резултатот уште побрз и повидлив, повторете го миењето на лицето со солена вода.

  Како да се мие со солена вода

  Солената вода за лице ќе донесе многу придобивки доколку правилно го подготвите растворот. За да го направите ова, разредете 0,5 лажиче (за нормален и комбиниран тип) или 1 лажиче. (за мрсен тип) морска сол во чаша топла вода. Се мие со свежо подготвен раствор два пати на ден. Избришете го лицето со крпа и нанесете крема.

  Постапката повторувајте ја три недели, направете пауза од 30 дена. Релативно краток курс за подмладување на кожата и е ефикасен на која било возраст. Свежината и подмладувањето се загарантирани.

  За жал, таквите средства се контраиндицирани за многу чувствителна и сува кожа на лицето и во присуство на рани или иритации. Како и за другите случаи, морската сол за кожата ќе стане незаменлива алатка во борбата против знаците на стареење.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.