6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Допрете си ги прстите на нозете со рацете и откријте дали имате проблеми со срцето

  Дали сте правеле вежби за истегнување и сте се обидувале да ги допрете прстите на нозете? Обично лицата кои не се физички активни и долго не правеле вежби за истегнување, тоа не можат да го сторат.

  Направено е едно истражување поради кое лицата требало да ја направат оваа вежба, односно седејќи или стоејќи да се обидат да ги допрат прстите на нозете, без да ги свиткаат колената. Утврдено е дека оние кои не можеле да го направат тоа имаат одредени проблеми со срцето.

  Обидете се сами дома и проверете. Како и да е посоветувајте се со доктор. Хранете се здраво, бидете физички активни, намалете со конзумирање на сол и ќе спречите срцеви и останати заболувања.

  Јадете банани, киви бидејќи се богати со калиум кој е добар за срцето.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.