6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ДАЛИ ВИ СЕ ГРУБИ ПЕТИТЕ? НАПРАВЕТЕ ЈА ОВАА СМЕСА СО СОСТОЈКИ ОД ВАШАТА КУЈНА : Ќе ви светат стапалата! (РЕЦЕПТ)

  Никој не сака сува и густа кожа на стапалата, па затоа најдовме рецепт за одлична маска за пилинг што ќе ги направи вашите стапала меки и подготвени за сандали.

  Се чини дека подготовките за летото никогаш не завршуваат. Од нега на кожата, депилација, самопотемнување, маникир и фризури, стапалата никогаш не треба да бидат на ред. Никој од нас не сака да има сува и тврда кожа на петиците, но немаме секогаш време да ги чистиме стапалата секој ден за да го спречиме тоа. Затоа најдовме одличен рецепт за маска за пилинг на стапалата „направи сам“ со која може многу ефикасно да се ослободите од овој проблем.

  Оваа чудесна маска за пилинг на стапала е вистински хит меѓу љубителите на природната козметика. Иако на пазарот можеме да најдеме многу готови препарати за нега на стапалата, доколку сами си подготвите маска како оваа, ќе бидете сигурни дека во неа се сите состојки и дека нема конзерванси или други непотребни соединенија што ги обидувајќи се да избегнете.

  За да го подготвите пилингот, потребно е:
  1 лажица сончогледово масло
  1/2 чаша крупна морска сол
  3 капки есенцијално масло од рузмарин
  3 капки есенцијално масло од нане

  Едноставно измешајте ги сите состојки во помал сад и маската за пилинг е готова. За да ја омекнете целата сува и задебелена кожа, пред да ја нанесете самата маска, потопете ги стапалата во раствор од јаболков оцет и сода бикарбона.

  За да го подготвите растворот потребно е:
  2 чаши јаболков оцет
  2 чаши топла вода
  1 лажица сода бикарбона

  Добро измешајте ги сите состојки во голем сад и потопете ги стапалата во него. Потопете ги стапалата околу 20 минути или додека не почувствувате дека кожата на нив станала помека.

  Откако ќе ги натопите стапалата, нежно измасирајте ги со маската што сте ја подготвиле. Масирајте ги стапалата пет до 10 минути, во зависност од тоа колку е сува кожата. Откако ќе завршите со пилинг, добро исплакнете ги стапалата. Ако се борите со многу тврдоглава задебелена кожа, повторете ја постапката или дополнително исчистете со камен од стапалото.

  По пилинг, нанесете хидратантно масло на стапалата за да ја задржите влагата во кожата. Најдобрите масла за ова се кокосовото или маслото од јојоба. За особено меки стапала ви предлагаме веднаш по нанесувањето на маслото да облечете меки памучни чорапи и да ги носите најмалку половина час. На тој начин маслото уште подобро ќе се впие длабоко во кожата, а вашите стапала ќе бидат подготвени за прошетка во вашите омилени сандали.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.