6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Ви се појавуваат мозолчиња на вратот и по телото? Еве на што ве предупредува вашето тело

  Акните може да се најдат на вратот, грбот, лицето и други делови од телото. Тоа е проблем кој погодува многу луѓе, а причините поради кои се појавува можат да бидат различни.

  Првата причина за појава на акни на вратот се хормоните. Лекарите се согласуваат дека тие се една од главните причини за создавање на оние непријатни станари, кои не само што не изгледаат убаво, туку прават и разни проблеми.

  Мозолчињата на вратот се резултат на воспалителен процес идентичен на оној што предизвикува акни на лицето или на кој било друг дел од телото – порите се затнат, поради зголемено потење, особено сега во летниот период, зголемено лачење маснотии и поради до мрсна кожа, таложење на нечистотија во порите, како и поради недоволна хигиена и нега на кожата, или поради третман на кожата на вратот со одредени козметички препарати. Најчесто се појавуваат веднаш под брадата, од двете страни на вратот, во делот на вратот под ушите или подвиткани под влакната.

  Појавата на акни се јавува по зголемено лачење на лојните жлезди, што резултира со затнување на кожата. Нивната работа е поттикната од андрогените хормони, кои се сметаат за главен виновник за кожните болести со кои најмногу се соочуваат тинејџерите.

  Хормоните не се единствената причина зошто се појавуваат акни. Непријатните мозолчиња на вратот може да бидат резултат на одредена декоративна козметика.

  На пазарот има многу производи за шминка кои можат да ги затнат порите и да го влошат проблемот.

  Сите кои имаат проблеми со чувствителна кожа на лицето треба да внимаваат на козметиката што ја купуваат и да се фокусираат на оние производи наменети за проблематичната кожа на лицето.

  Неповолните временски услови можат да доведат до појава на мозолчиња и акни, а бидејќи е тешко да се избегне изложување на загаден воздух или зголемена влажност, би било добро да се провери со какви креми може да се отстранат мозолчињата и да се размисли за промена на навиките во животот.

  Исхраната, како и сите горенаведени фактори, може да влијае на појавата на акни каде било на телото.

  Добро би било да избегнувате пржена и мрсна храна , бел леб, зголемено количество шеќер, што подразбира слатки и адитиви, кои најмногу ги има во обоената храна.

  Акните на вратот може да се решат со здрави животни навики и со конзумирање на големо количество овошје и зеленчук и производи од цело зрно.

  Постојат некои работи со кои можете да се обидете да се ослободите од акните на вратот, брадата и грбот. Најпрво, скратете ја косата и не дозволувајте да ви го допира вратот. Ако не сакате да одите на шишање, обидете се добро да ја врзете косата за да не допира до вратот или брадата и да го забрзате создавањето на мозолчиња. Прочитајте како сами да направите лекови кои го забрзуваат процесот на закрепнување од мозолчиња на вратот и грбот:

  Лук:
  Сомелете 2-3 чешниња лук и направете паста. Нанесете ја смесата на мозолчињата и оставете ја да отстои околу 20 минути. Потоа исплакнете со ладна вода. Применувајте ја оваа процедура два пати на ден и многу брзо ќе забележите исчезнување на мозолчето.

  Брашно :
  Измешајте 3-4 лажички брашно со 3 капки мед и малку јогурт. Направете паста од оваа смеса и нанесете ја по целиот врат. Оставете го да делува околу 10 минути и потоа исплакнете го со вода. Додека се плакнете со вода, тријте ја областа за да го излечите вратот од мозолчиња и да ги намалите шансите за лузни.

  Есенцијални масла:
  Етеричните масла како што се маслото од шипинка, маслото од семки, маслото од сандалово дрво, маслото од морско трнче и маслото од лаванда можат да ги исчистат акните на вратот, брадата, градите или кој било друг дел од телото. Можете да користите само едно масло или комбинација од 2-3. Консултирајте се со ароматерапевт за да ја изберете најдобрата комбинација.

  Најдобар начин за спречување на мозолчиња на вратот е одржување на високо ниво на хигиена, особено на вратот и грбот.
  Советите на нашиот портал служат исклучиво за ваше ИНФОРМИРАЊЕ за било каков здравсвен проблем задолжително да се консултирате со ЛЕКАР!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.