6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВИДЕО: Додека тука секој втор се мава од земја на српски песни, над 2.000 Македонци во Лерин слават Нова година со македонски песни и ора

  На Јутјуб се објавени две видеа од прославата на Нова година во Лерин, Егејска Македонија (Грција) каде што над 2.000 Македонци со македонски песни и ора ја слават „најлудата ноќ во годината“.

  И додека во Грција нашинците после децении на притисоци, забрани, затварања и убиства за користење на македонскиот јазик и песна, полека полека се ослободуваат и слават нова година со македонски песни и ора, тука, во оваа Македонија, во скоро секоја кафана, секој втор се мава од земја и лепи пари на српски песни, 80% од музиката е српска, а во последно време лета и по некој бугарски хит. Жалосно.

  Очигледно нешто треба да се забрани па после да стане интересно за употреба.

  Погледнете ги овие две видеа:

  Извор: Javno.mk

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.