6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Белите траги на јазикот воопшто не се наивни: Може да укажуваат на опасни БАКТЕРИИ, а еве како да ги отстраните

  Иако обично е безопасен, оваа појава може да биде и показател за некои опасни болести

  Белите траги на јазикот може да укажуваат на различни работи и дека нешто не е во ред со телото.

  Создавањето наслаги на јазикот најчесто е поврзано со хигиената на забите и усната шуплина, воопшто. Пушењето, алкохолот, дишењето преку уста, антибиотиците и слично може да бидат причина за оваа појава, а тогаш велиме дека оваа состојба е прилично безопасна. Што не значи дека не треба да се рехабилитира.

  Од друга страна, оваа појава може да укажува на ослабен имунитет или недостаток на некои минерали и витамини во организмот. Ако плочата е придружена со симптоми како горење и болка, најдобро би било да отидете на преглед и да проверите кај вашиот лекар дали треба да преземете дополнителни чекори.

  Бели наслаги на јазикот може да се појават и како резултат на присуство на бактерии кандида. Ако имунолошкиот систем функционира правилно, кандида нема да биде проблем. Сепак, колку што е ослабена, кандидата може да се прошири на други делови од телото, да влезе во крвта и да навлезе во ткивата што го сочинуваат срцето и мозокот.

  Против белите наслаги можете да се борите и по природен пат, иако консултација со лекар е многу препорачлива. Неопходно е да се води сметка за хигиената, а се препорачува да се користат намирници кои можат да бидат корисни во оваа борба.

  1. Лук
  Ќе ви помогне во сузбивање на бактериите и дезинфекција на усната шуплина.

  2. Алое вера
  Магична билка со моќно антиинфламаторно дејство. Пастата за заби и миењето на устата на база на алое вера се одлични алатки во оваа борба.

  3. Сол
  Абразивните честички сол лесно ќе ги отстранат мртвите клетки и нечистотиите од вашиот јазик. Доволно е да посипете малку сол на јазикот и да го триете со четка, барем два пати на ден.

  4. Куркума
  Покрај тоа што е феноменален зачин, куркумата е и одлична замена за миење на устата. Измешајте куркума и сок од некое цитрусно овошје додека не добиете паста. Тријте го јазикот со пастата 2 минути и исплакнете со млака вода.

  5. Сода бикарбона
  Семоќната сода бикарбона, како што тврдат некои студии, може да ја зголеми pH вредноста на јазикот и усната шуплина, со што се намалува бројот на бактерии. Земете сок од лимон и направете паста за да ја користите како пилинг за да ги отстраните мртвите клетки и бактериите од јазикот.

  Заедно со сето ова, можете да користите и стругалка за јазик. Тоа е ефикасно средство кое ги отстранува сите наслаги од јазикот.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.