6 C
Skopje
недела, мај 19, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Рецепт: Француски палачинки со банани и чоколадо

  Французите можат да направат палачинки со секаков фил – шунка, сирење, печурки, или овошни плодови. Рецептот за тестото е едноставен – брашно, јајца и млеко.

  palacinki

  Производи:

  125 гр. Брашно;

  160 мл. млеко;

  160 мл. вода;

  3 јајца;

  3 лажици стопен путер;

  2 чајни лажици шеќер;

  Малку сол;

  Грутка масло за подмачкување на тавата и на самите палачинки;

  Банани по вкус;

  Растопеното чоколадо по вкус.

  Подготовка: Постепено ставете го брашното, млекото и водата и постојано мешајте со миксер на мала брзина или со рачна мешалка, додека да постигнете хомогена смеса. Измутете ги јајцата и додадете ги во тестото. Потоа ставете шеќер, сол и стопен путер. Оставете го тестото да отстои 30 минути. Загрејте ја тавата, намачкајте ја нежно со масло и ставете од тестото тенок слој и пржете по 1-1.5 минути од секоја страна. Послужете со парчиња банани и со растопено чоколадо.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.