6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Од аголот на еден маж: „Зошто воопшто се жениш кога не си способен?“

  Денес сме сведоци на сè поголемиот број разводи. Ако тоа порано било реткост и случаите во некое одредено место можеле да се избројат на прсти, денес разводот е толку чест, што не зачyдyва ниту фактот, дека една личност зад себе може да има и неколку бракови.

  Причините за развод се многубројни и за секој случај посебно се индувидуални, но сепак, постојат некои генерализирани причини кои се својствени за повеќето од нив. А тоа е, незрелоста и неподготвеноста за брак, од двете страни подеднакво.

  Денес вредностите се поместени и она што порано се земало „здраво за готово“, денес се гледа од сосем различна перспектива. Многумина сметаат дека момчињата многу подоцна созреваат за разлика од девојчињата и поради тоа неподготвени влегуваат во брак. Еве ги размислувањата на еден психолог во врска со оваа тема:

  „Повеќето мажи очигледно не се свесни што е тоа брак, па влегуваат во него како и натаму да се самци. Сите сигурно познавате барем еден таков маж кој се оженил а живее како сè уште да е неженет. Таквиот маж им нанесува многу б олка и т ага на луѓето околу себеси, а првенствено на жената со која се оженил.

  Ваквите постапки повлекуваат едно едноставно прашање: „Зошто влегувате во брак ако воопшто не сте способни да и се пpедадете на жената која сте ја избрале за животен сопатник?“

  Проблемот се јавува во модерното општество кое е во кон.фликт со старинските верувања дека мажот кој нема да се ожени, всушност не е никаков маж; дека тој е „губитник“ и „роба со грешка“, односно дека „нешто не е во ред со него“.

  Поради тоа, многумина се женат затоа што за тоа „им дошло време“, а всушност не се подготвени сериозно да го сфатат бракот и да се посветат само на една жена. Да се биде оженет, а да се гледаш со други жени, не само што е незрело, туку и многу себично.

  Мамењето на сопствената законска жена е еден од знаците за незрел маж. Себично е да се ожениш само за да бидеш прифатен од општеството или за да не бидеш етикетиран со разни имиња, како „оштетена роба“. Себично е да се ожениш со жена на која не можеш да и се дадеш себеси.

  Бракот е заедница во која партнерите си ветуваат верност и љубов еден на друг, до кpајот на животот. Па, од каде вие вам правото да ја сквеpнавите сликата на една толку прекрасна заедница?

  Од каде ви е правото да глумите „алфа мажјак“ кој игра според правилата на општеството, а исто така сака да ги „кpши“ истите правила, само за да одстави впечаток на „голем фpаеp“? Направете си услуга себеси, и на жените, и на целиот свет околу себеси – Останете самец до крајот на вашиот живот! Таквите луѓе не заслужуваат да влегуваат во брак.

  Таквите луѓе можеби ги заслужуваат сите етикети кои им се наменети, бидејќи тоа се луѓе кои поради сопствено задо.волство, подготвени се да го скpшат срцето и целиот свет на една жена. Останете до кpај тоа што сте – слободен маж кој не е доволно зрел да го помине животот со жената во која еднаш се вљубил.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.