6 C
Skopje
сабота, октомври 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  Иако не се согласував, ќерка ми реши да се омажи: И претчувството дека нешто лошо ќе се случи не ме изневери

  Иако сум нејзин татко, со мојата ќерка сме многу блиски, како мајка и ќерка. Не ми се допадна Бојан првиот пат кога го видов. Се сеќавам на денот кога мојата среќна ќерка на телефон објави дека го запознала човекот на нејзиниот живот. Ентузијазмот во нејзиниот глас ме воодушеви. Кремена беше таква – наивна, доверлива, заљубена. Одамна престанав да ги бројам „мажите на нејзиниот живот“. Нејзината врска секогаш започнувала со бурни емоции и завршувала со солзи. Знаев дека и овој пат ќе биде така. Имав предрасуди, но решив да ја запознаам новата голема љубов.

  Штом му подадов рака на Бојан, не ми се допадна. Изгледаше премногу студено и земјено за девојка како Кремена. Зборуваше полека, како да го премислуваше секој збор. Три месеци подоцна дојде второто изненадување – двајцата решија да се венчаат. Долго се обидував да расудувам со Кремена, и објаснив дека не го познаваме неговото семејство и за месец-два не можеше да разбере дека ќе биде среќна со него. Сепак, таа е многу своеглава и секогаш инсистира на своето. И покрај моето несогласување, ќерка ми почна да се подготвува за свадбата.

  Не ме остави претчувството дека ќе се случи нешто лошо. Две недели пред свечениот ден, кога една ноќ Кремена преноќи кај својата пријателка, Бојан сакаше да разговараме насамо. Чувствував дека нашиот разговор нема да биде пријатен. Еден час пред средбата се тресев од нерви. За разлика од мене, мојот иден зет беше мирен. Со карактеристичното непробојно лице удобно се смести на каучот и ги прекрсти нозете. Гласно голтнав и нервозно прашав за што сака да разговара. Бојан ја отвори чантата, извади фотографија и ја лизна кон мене. Го зедов и зачудено зјапав во него – Венета! “Ова е мојата мајка. Се сеќаваш на неа, нели?“, праша со леден глас. Кимнав со главата. Едвај можев да слушнам што зборува. Сеќавањата незапирливо се вртеа. Беше толку одамна.

  Штотуку се разведов и сама ја одгледав ќерка ми. Мојата поранешна сопруга не сакаше да знае дека има дете. Ниту го бараше Флинт, ниту се интересираше за неа. Некаде во тоа време ја запознав Венета, убава жена со долга црвена коса, разгалена, емотивна и исконска. Имала 7-годишен син, кој го родила без сопруг. За среќа, таа била финансиски обезбедена. Ми се допадна, дури имав чувства кон неа, но не бев подготвена да се грижам за нејзиниот син, бев загрижен за ќерка ми. Не сакав да преземам обврски за туѓо дете. Сакав да бидам свесен за ова, па и реков на Венета дека за да бидат заедно имам два услова: прво да се откажам од момчето и второ да не се надевам на брак. Беше лудо заљубена и ги прифати моите барања.

  Со Венета бевме заедно 9 години, во кои нејзиниот син живееше со нејзините родители. Без извртување ќе кажам дека пораснав без мајчинско галење. Го видов еднаш на почетокот и не покажав повеќе интерес за него. Имав многу поважна работа – да го направам мојот бизнис профитабилен и да обезбедам добар стандард за мене, ќерка ми и Венета.

  Сакаше да се вклучи и набргу откако се собравме под еден покрив, ми ги даде сите нејзини пари да ги инвестирам во компанијата. Зема и кредит од банка, кој го вратив. Благодарение на нејзините пари и моето претприемништво, сега поседувам две продавници за железарија.

  За жал, Венета се разболела и нејзината состојба брзо се влошила со текот на времето. Не можев да ја гледам, постојано и требаше човек покрај неа, а јас морав да работам и да заработувам. Затоа му се јавив на нејзиниот татко и ја замолив да дојде да ја земе. На крајот на краиштата, ние не бевме сопрузи, само живеевме заедно. Ja вратив на нејзиното семејство без да кажам ниту збор за парите што ми ги даде.

  Една година подоцна, таа починала. Под изговор дека има син за наследство, нејзиниот татко ми ги бараше парите назад. Го потсетив дека 9 години се грижев за Венета и дека доброволно ми ги даде парите за да го направам нашиот бизнис, па никому ништо не должев. Така заврши приказната.

  И сега овој Бојан како дух искочи од минатото. Ми велеше дека мајка му е мојата жртва, дека сум ја користел, а кога и се слошила, ја фрлив. Ме обвини дека сум причината поради која не ја запознала и не пораснала осамена. На крајот, тој рече: „Ги зема парите што не ти припаѓаат. Моите пари. Но, време е да се исплатиме. Ќе се омажам за твојата ќерка и ќе ја направам несреќна – како што направи со мајка ти. Флинт ќе плати за твоите гревови. Гледаш колку е заљубена во мене… Еднаш и поставивте два услова на мајка ми. Сега ќе ти дадам само едно: или ќе ми ги пренесеш двете дуќани, или ќе ја омажам ќерка ти и ќе и го претворам животот во пекол. Вие одлучувате. “По овие зборови, Бојан си замина.

  Долго гледав во вратата зад него и размислував. Од едната страна на вагата беше Кремена, од друга – бизнисот што толку тешко го градев. Една недела подоцна, со пополнети документи, го чекав Бојан да оди кај нотар. Тој не доцни. И тогаш се случи нешто неочекувано – ги зеде документите и ги искина. Ќе се сеќавам на зборовите што ги кажа додека сум жив: „Толку си патетичен. Не верувајте ни дека некој навистина може да се заљуби во вашата ќерка. Сепак, многу ја сакам и ќе се омажам за неа. Чувајте ги вашите продавници. Како што беше планирано, тие се венчаа. Денес, сепак, ќерка ми не сака да има ништо со мене. Поради некоја причина, таа верува дека сум била подготвен да му платам на нејзиниот вереник за да се ослободи од нејзиниот живот.Кремена ме мразеше. Јас и Бојан се исплативме и за жал ја платив највисоката цена која нема никаква финансиска вредност.

  Latest Posts

  Во текот на денот ставам шише пиво на косата и морам да ви кажам дека ефектот е Леле!

  Секое човечко суштество сака убава коса. Особено оние кои страдаат од опаѓање на косата. Имаме совети за вас како да се справите со овој...

  Опасен сигнал за сите мајки: Доколку го забележите ова кај вашето дете, веднаш побарајте помош

  48% од родителите го забележале овој симптом кај своите деца, според една студија. Но, голем број мислеа дека е грешка на фотографијата. Ова мора да...

  Ако видите личност со ваква нараквица како ви приоѓа, бегајте, ќе ви ги украде податоците од картичата за секунди (ФОТО)

  Уредот се затвора на раката и може да снима податоци на 21 банкарски картички во секунда, се додека крадецот е близу 15 см од...

  Ако најдете личност на сликата за помалку од 3 секунди, десната хемисфера на вашиот мозок е добро развиена

  Ако најдете личност помеѓу зрната кафе во рок од три секунди, десната страна на вашиот мозок е над просекот. Ако ви треба цела минута за...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.