6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми – ова е само дел од нашиот бурен работен ден.

  Овој брутален ритам често доведува до недостаток на сон, акумулација на замор и лошо расположение. Сето ова влијае на кожата и особено на пределот околу очите.

  Никој не сака меѓу колегите и пријателите да се појавува со темни кругови околу очите, а потоа да објаснува што му пречи или што го изморува до степен на исцрпеност.

  Ако се вратиме во детството, ќе се потсетиме дека во шкафот на баба секогаш имало 1-2 од добро познатите сини кутии со ознака „Сода“, или попозната како сода бикарбона.

  И ова не е случајно – широко се користи во кујната, но не само таму. Темните кругови под очите брзо ќе исчезнат ако направиме едноставна мешавина од 1 лажичка вода и 1 лажичка сода бикарбона.

  Добро измешајте ја смесата и со дрвен стап нежно нанесете ја на погодената област околу очите.

  Оставете да делува околу 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода. Направете ја оваа процедура еднаш или двапати неделно и наскоро ќе откриете дека најмалку 10 од насобраните години поминале со темните кругови… Да ги видиме
  и главните причини за појавата на темни кругови под очите

  – Површни капилари.
  – Изложеност на сончева светлина.
  – Неурамнотежена исхрана, замор, несоница.
  – Стареење.

  Превенција
  Превенцијата на темни кругови под очите се состои од:

  #1 – Подгответе чај од камилица или лаванда. Натопете две памучни топчиња и исцедете ги. Ставете ги на очите 3-4 минути.
  #2 – Суровиот компир или краставица исечкајте ги на кришки и оставете ги на очите 10-15 мин.. исплакнете со млака вода.

  #3 – Изрендајте краставица и замрзнете ги во калапи за коцки мраз. Ставете ги коцките мраз на темните кругови 5 минути.
  #4 – Стрмнете две кесички чај од камилица во топла вода и замрзнете ги во фрижидер. Потоа ставете ги на очите 10 минути, исплакнете со млака вода.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.