6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Во бананите пронашла нешто страшно што ја натерало да го напушти домот!

  Бебињата на најсмртоносниот пајак на светот бркале мајка и нејзиното седуммесечно бебе од нивниот дом, откако излегле од кожурецот закачен за банана купена од локален синџир супермаркети, пишува Мирор.

  Џема Прајс (30) од Стенли, округот Дурам, минатата недела откри потомство на бразилски скитник пајак, вид чиј отров може да убие возрасен човек за два часа.

  Таа можела да се врати дома, со својот 7-месечен син, дури кога специјалистите што ги повикала не се јавиле да кажат дека ги уништиле пајаците.

  Еве што вели таа: „Во понеделникот купив банани од АСДА во Стенли. Следниот ден дојдов дома од теретана, грабнав една од садот и се качив горе. Додека ја лупев бананата, пукна бел кожурец од јајце што до тој момент не го забележав и стотици ситни пајаци ми лазеа по рацете и пижамите. Ја фрлив бананата на креветот и пајаците постојано излегуваа од кожурецот и се лизгаа насекаде

  . Се уплашив и почнав да врескам додека се обидував да убијам што повеќе од нив. Некои од нив влегоа во креветот на моето бебе Лео. Го грабнав и веднаш се јавив на 911. Операторот праша дали сме каснати, а кога му реков не, ми рече веднаш да го напуштам имотот и да не се враќам. Мајка ми живее од другата страна на улицата, па за среќа имавме каде да преноќиме“.

  Кога жената се јавила во продавницата каде што го купила „овошјето за изненадување“ за да ја предупреди, менаџерот и рекол да ги врати бананите и пајаците за да ги врати парите.

  „Беше апсолутно комично. Немаше шанси да се шетам со потенцијално отровни пајаци во чантата“, рекла жената.

  Следниот ден решила да се јави во седиштето на АСДА за да пријави што се случило, но тие и рекле дека не можат ништо да направат и и предложиле да ја донесе облеката на бебето за да ги изчистат пајаците од нив. Таа им објаснила дека излегла од дома без да земе ништо со себе. Во знак на добра волја, продавницата понудила да и даде ваучер од 50 фунти за да купи неопходни работи за бебиња од нивната продавница.

  Прајс потоа стапила во контакт со Здравство и животна средина на округот Дурам, каде што ја упатиле на контрола на штетници. Од таму, пак, и објасниле дека не можат да се справат со напад на странски пајаци и треба да повика специјалисти.

  „Јас сум готвач и претходно сум се сретнала со тропски пајаци. Пред неколку години ме касна лажна вдовица пајак и завршив во болница. Сега, работите можеби ќе имаа многу поинаков исход ако пајаците беа возрасни“.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.