6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Трофеј Македонија: Дебитира Тревис, Дујковиќ повреден

  Од среда до петок (17-19.08.2017) Спортскиот центар Јане Сандански ќе биде центарот на балканската репрезентативна кошарка и домаќин на меѓународниот турнир – Трофеј на Македонија.

  trofej makedonija

  Најдобрата кошаркарска репрезентација на Македонија, која се подготвува за учество во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година, на „Трофејот Македонија“ ќе им биде домаќин на селекциите на Босна и Херцеговина, Црна Гора и Белгија.

  На овој турнир деби во македонскиот национален тим ќе има Американецот Ромео Тревис, додека турнирот поради повреда на скочниот зглоб ќе го пропушти 226 сантимерти високиот центар Марко Дујковиќ.

  Македонија на стартот ќе игра против Црна Гора, која од клупата ја предводи легендата Богдан Тањевиќ, а на теренот ќе се појави НБА ѕвездата Никола Вучевиќ. Натпреварот ќе започне во 19 часот, а претходно турнирот од 16:30 часот ќе го отворат Босна и Херцеговина, во чии редови ќе се појават НБА играчите Јусуф Нуркиќ и Мирза Телетовиќ, и Белгија.

  Во четврток од 18 часот се игра дуелот меѓу Црна Гора и Босна и Херцеговина, а „црвено жолтите“ од 20:30 часот ја пречекуваат селекцијата на Белгија.

  Во петок на последниот ден од турнирот во Јане Сандански,  Македонија во 20:30 часот е домаќин на БиХ, а од 18 часот ќе се сретнат репрезентациите на Белгија и Црна Гора.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.