6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од кога било.

  Колку пати сте виделе пар на вечера како пишува на мобилен додека чека наместо да разговара?
  Истото се случува и со родителите и децата. Колку можности за играње со децата пропуштаат родителите поради читање вести и статус на социјалните мрежи?

  Еден блогер го сподели своето искуство и лекција предизвикувајќи ги родителите да не дозволат нивните мобилни телефони да влијаат на грижата за нивните деца.

  „Не дозволувајте да бидете лош родител поради телефонот. Бев дома со моите синови и на Фејсбук се обидував да останам во контакт со надворешниот свет.

  Пред мене дојде синот. На почетокот не го ни забележав, но ми беше јасно дека сака да го привлече моето внимание. Се обиде да ми покаже еден од неговите автомобили. Не го ни кренав погледот од мобилниот, туку му реков „леле душо, навистина е добар“. Тој продолжи да стои покрај мене. Тој рече „здраво“. Му одговорив „здраво“ неколку пати, но тој не сакаше да престане. Зеде друга играчка и се обиде да ми го привлече вниманието.

  Бев „премногу зафатен“ за да го погледнам. На крајот, го кренав погледот и реков: „Дете, тато е зафатен“. Оди играј си со брат ти“. Ја напушти собата и тивко отиде да си игра во друга соба со брат му. Продолжив да читам Фејсбук. Се врати и се случи истото.

  Не сум го видел два дена поради работа. Му беше досадно и му недостасував, а само го сакаше моето внимание. Но, јас бев „премногу зафатен“ за да го погледнам. И го избркав.

  Брзо го сфатив ова и го оставив мобилниот телефон. Се чувствував ужасно. Се однесував како татко што не сакав да бидам. Доста ми беше, па отидов во собата и си играв со него. Очината му светнаа, рече „одлично“ и го исчисти подот за да можам да седнам до него. Игравме цел ден, а мобилниот остана во фиоката.

  Тоа беше пред еден месец. Си ја дадов потребната пауза и тоа беше мојот најдобар месец со моите синови.
  Не можам да објавувам секој ден, понекогаш не сум на мобилен со денови. Но, не ми пречи.

  На децата воопшто не им е гајле за светот. Сè што им е важно е да бидете со нив. Мораме да ги чуваме нашите мобилни телефони во фиока кога поминуваме време со нашите деца“.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.