6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  СРАМЕЖЛИВ СРПСКИ ОБИЧАЈ: Што се МОЛЧЕЛО со векови: Долго остана на југот на Србија, значи дека СВЕКОРОТ спие со снаата, а причината е повеќе од БОЛНА

  Конечно, се зборува за она што со векови се премолчувало, тоа е обичајот на водење љубов, кој е најтрауматичен за секоја невеста која морала да спие со свекорот.

  Од саботата, четврти декември, на РТС почна да се емитува серијата „Имурна крв, гревот на предците“. Серијата ги следи настаните што се случија пред познатите во романот на Бора Станковиќ, односно пред „Нечиста крв“. Низ бројните страдања се покажува тешката положба на жената во српското патријархално општество.

  Нашата нација има долга историја и традиција, па кога ќе погледнеме зад нас, знаеме за многу правила и обичаи кои постоеле во Србија од периодот на паганските Словени, преку времето на Немањиќ, па сè до Турците. Како што се менувале многу работи низ историјата, почнувајќи од вековното ропство, низ бројни војни и страдања, се смениле и многу верувања и обичаи кои се практикувале во одредени периоди.

  Факт е дека многу обичаи се искоренети со текот на времето, а има повеќе од добри причини за тоа. Иако многу работи кај нас Србите полека се менуваат и често се чини како да го бркаме светот кој напредува со ненормална брзина, сепак не можеме да не забележиме дека сме направиле голем напредок кога станува збор за културата, просветлувањето и ценењето. Од сите аспекти на животот, особено во сферата на почитување и величење на жената.

  Без никакво сомневање, можеме да кажеме дека традицијата е важна и тоа се покажа, пред сè, во нашите христијански убедувања што ги носиме во себе уште од оние антички времиња кога ние како пагански словенски народ го примивме христијанството.

  Снохачење подразбира интимна врска меѓу свекор и снаа, а обичајот датира уште од времето на Јужните Словени. Рангот бил остварен главно поради сексуална незрелост или отсуство на син. Обичајот е воспоставен во 1878 година, а велат дека траел до повлекувањето на Отоманската империја од нашата територија, а бил искоренета дури на крајот на Втората светска војна.

  Се тврди дека бил широко распространет во областа Поморавље и во Врање и дека настанал од „чисто практични причини“ и се пренесувал од колено на колено.

  Имено, доколку млад маж се ожени со постара, возрасна жена, во тој случај таткото би ја извршувал брачната должност. Честопати, децата се раѓале од врската меѓу свекорот и снаата, а заедничкиот живот се практикувал до мнозинството на синот.

  Запознавање во нашата литература

  Веројатно една од најпознатите сцени во српската литература е онаа од познатата „Нечиста крв“ на Бора Станковиќ, кога ја опишува ноќта во која се слави свадбата на Софка и малиот Томча.

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.