6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување ни откри нови податоците за влијаението на солта на мозокот.

  Постои врска помеѓу исхраната со преголема содржина на сол и проблеми со памтењето, иако досега се мислеше дека солта позитивно влијае на мозокот.

  Најновото истражување е направено врз лабораториски глувчиња. Тие добивале 8 до 16 пати повеќе од нормалната количина на сол во исхраната во период од 8 до 12 недели. Во тој период е забележана дезиорентација во просторот, непрепознавање на предмети, како и неможност за правење на гнезда.

  Кога таквото однесување на глувците би се пренело на луѓето, тоа би било сериозно пореметување кое во пракса подразбира дезиориентација во просторот и времето, проблемо со помнењето и неможност за извршување на основни работи како облекување, готвење или плаќање сметки.

  Загрижувачкиот податок дека е забележано исто ниво на оштетување на мозокот кај глувците без оглед на нивото на внесена сол, што исто така, доколку се префрли на луѓето, би значело когнитивно пореметување со дури и значително помало ниво на внесена сол отколку што се претпоставуваше.

  Ваквите резултати би можеле да го променат ставот на лекарите кога ги советуваат пациентите за внесот на солената храна бидејќи досега фокусот беше на високиот крвен притисок и кардиоваскуларни болести.

  Во истражувањето е воочено да кај глувците влијаението на солта на мозокот доаѓало индиректно. Вишокот на сол низ храната успевал да пристигне во тенкото црево, при што организмот започнал да произведува големи количини на ТН17 (бели крвни зрнца) претставници на имунолошкиот систем.

  Тоа довело до пораст на нивоата на други компонентни на имунолошкиот систем (протеинот IL-17).

  Овој проблем веројатно би бил ист и кај луѓето. Кога човечкиот организам произведува премногу IL-17, нивото на азот-оксид во крвните садови опаѓа крвните садови се опуштаат, што доведува до мал доток на крв во мозокот.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.