6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не треба да се избегнува. Кога нозете се потат, тие се влажни и чувствувате непријатен мирис, дури и преку чорапите.

  Непријатниот мирис на стапалото може да ги попречи секојдневните навики, луѓето се срамат од тоа и избегнуваат соблекување на чевлите во друштво или пред партнерот. Сепак, мирисот не може да се скрие и колку повеќе го чувате во чевлите, толку ситуацијата станува полоша.

  Освен што е непријатен мирисот, непријатно е и чувството на влажни стапалата, како да сте нагазиле во вода. Вашите стапала се често ладни и влажни, а кога сте во некои прекрасни сандали, имате впечаток дека нозете ви се лизгаат од нив, а покрај тоа, можно е дас ви се појават и плускавци.

  Едно треба да разликуваме. Кога температурите се високи, односно преку лето, нашето тело се поти, па нормално е и вашите нозе да се потат, но ако стапалата ви се потат преку целата година, без разлика дали е ладно или топло, тогаш треба да го решите проблемот на поинаков начин и да ја најдете точната причина за оваа појава.

  Причината за потење на стапалата сè уште не е целосно истражена. Генетиката е една од причините што експертите ја наведуваат како главна причина, и тие го споредуваат овој феномен со појавата на потење на дланките.

  Разликата е во тоа што потењето на дланките се јавува во порана возраст, во пубертет или детство, а потењето на стапалата се јавува подоцна во животот. Кога нозете ви се ладни и се потат, не мора да значи дека сте болни, но треба да бидете внимателни.

  Ако оваа состојба е присутна долго време, може да имате скриена болест што ја загpo-зува периферната циркулација. Кога е студено, циркулацијата ви е поинаква отколку во летниот период, кога е топло.

  Постарите луѓе се поран-ливи, особено ако не се доволно активни, ако се справуваат со прекумерна тежина, ако нивните хормони не се во рамнотежа или се преоптоварени.

  И мажите и жените имаат проблеми со потење на стапалата и чувство на студ. Поради тој ненадеен студ, доаѓа до спазам на стапалата и неможност за поместување на одреден прст. Веројатно знаете кога некој ќе каже „прстите ми се смрзнати“, всушност станува збор за потење на стапалата.

  Потта сама по себе нема специфичен мирис, но при контакт со разни бактерии настанува непријатниот мирис кој на сите ни е добро познат. Честото потење на нозете може да укажува на некоја габична или бактериска инфекција на стапалото или ноктите.

  За да го спречите постојаното потење, испробајте еден ефикасен, домашен метод кој е потребно да го практикувате 4-5 пати во неделата. Кога ќе се вратите дома после работа, чевлите оставете ги на провев, место со прооден воздух да се излуфтираат, а во нив наросете бебешка пудра во прав.

  Нозете мијте ги секоја вечер со млака вода и сода бикарбона, а потоа завиткајте ги во алуминиумска фолија во која потребно е да ставите малку лимонов сок и сода бикарбона во сооднос 1:1.

  Оставете лекот да делува половина час, а потоа нозете исплакнете ги со млака вода, па добро избришете ги. Преку ноќ и на нив наросете малку бебешка пудра, а по третманот повеќе нема да имате проблем со потење.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.