6 C
Skopje
понеделник, септември 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Ова девојче се роди без раце, но умее прекрасно да се храни, црта и да мие садови

  Херојот на денешната историја е девојчето Василена, која се научила да ги врши домашните задачи без помош на раце.

  Девојчето се родило со ретка патологија, но во исто време има огромна желба, смелост и решителност. Веднаш по нејзиното раѓање мајката се откажала од неа и таа била испратена во дом за деца без родители. Но за месец дена била посвоена од прекрасна двојка од Москва – Елмира и Крис Кнуценсов.

  По само година и половина Василина веќе перфектно се служи со прибори за хранење и може да си игра самостојно.

  Освен девојчето, во семејството таа има две поголеми братчиња, со помош на кои бебето научило да извршувам многу задачи во домот како другите.

  По нивната сватба , младиот брачен пар решил дека сака да помага на деца кои имаат потреба и само година дена откога нивниот прв син наполнил 1 година, тие го посвоиле првото момче. “Знаевме дека тој нема никакви шанси да биде посвоен, беше на 7 години, а нивото на развој му беше како на 3-4 годишно дете.

  Тој нема ниту раце, ниту нога, неразвиен говор и воопшто неможел да се грижи за себе. ” вели храбрата мајка. Денес тој има протези на нозете, и може да се грижи сам за себе, дури посетува училиште без проблем.

  Како што вели тој, најомилен предмет во училиште му е физичко.

  Еднаш малата Василена ме праша, раскажува мајката: Мамо, нели никогаш нема да ме оставиш? Во вакви моменти ја осознаваме смислата на животот. На што да го потрошам моето време, сила и пари? Можеби во срцето има место за дете, кое никој нема да го погледеме и да го земе во свои раце, додава таа.

  Василена умее да се храни, да црта и практично да прави се со своите две нозе. Елмира направила видео, кое покажува како нејзината ќерка јаде сама и помага дома. На сите фотографии и видеа девојчето е насмеано, а тоа зборува многу за животот на ова дете!

  Браво за храбрите родители кои дале нов живот не само на едно а на две дечиња со пречки во развојот!

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.