6 C
Skopje
понеделник, февруари 6, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ако нашата мачка или куче го направи ова, тогаш треба веднаш да им помогнеме

  Секој што има домашно милениче дома знае дека мачките и кучињата често прават прилично чудни и забавни работи. Меѓутоа, понекогаш, наместо само...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

  Со рака го удрил бебето што лежело – добро погледнете што ќе направи неговата мачка

  Добро е познато дека мачките се однесуваат исклучително заштитнички кога станува збор за нивните сопственици, а особено доколку тие сопственици имаат мали деца. Овој човек...

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  Оваа држава ќе дели по 1.200 евра на своите граѓани, има само еден едноставен услов, да се над 18 години и

  Во последните неколку години, голем број европски земји тестираа воведување на безусловен основен приход. Најновиот пример во оваа насока дојде од Шпанија.

  По избувнувањето на кризата како резултат на ковид кризата, Мадрид најави дека прво ќе започне со исплата на таканаречената цивилна плата на најпогодените. Сега најголемата економија на Стариот континент се подготвува да воведе основен приход како дел од истражување.

  Иницијативата е на Германскиот институт за економски истражувања и на здружението „Мајн Грунденкомен“. Предвидува 120 луѓе да добиваат 1.200 евра месечно за период од три години целосно безусловно. Единствен услов е да имаат над 18 години и да живеат постојано во земјата.

  За учесниците не е важно дали и што работат, како и колкав е нивниот приход.

  Луѓето кои би сакале да се приклучат на иницијативата можеле да се пријават од 18 август до 10 ноември минатата година.

  Исплатата на првата транша од граѓанската плата започна во 2021 година. За време на трите години од истражувањето, учесниците ќе треба периодично да пополнуваат прашалници преку Интернет во врска со нивното вработување, слободното време, навиките на потрошувачите и многу повеќе.

  Средствата за иницијативата не се обезбедени од државата, туку од вкупно над 141 илјади приватни донатори.

  „Ние сакаме да разбереме како безусловниот основен приход ги менува луѓето и општеството. Ние сакаме да знаеме како тоа влијае на однесувањето и ставовите и дали може да помогне во справувањето со тековните предизвици со кои се соочува општеството “, објаснува Махаел Бомајер од Mein Grundenkommen.

  „Студијата треба да ни даде информации дали ефектот на основниот приход произлегува од достапноста на повеќе средства или од неговото безусловно обезбедување.

  За повеќето луѓе, овој приход не значи повеќе пари, туку поголема сигурност. Ние сакаме да знаеме дали тоа може да го направи општеството поотпорно на кризи “, додаде тој.

  Latest Posts

  Ако нашата мачка или куче го направи ова, тогаш треба веднаш да им помогнеме

  Секој што има домашно милениче дома знае дека мачките и кучињата често прават прилично чудни и забавни работи. Меѓутоа, понекогаш, наместо само...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

  Со рака го удрил бебето што лежело – добро погледнете што ќе направи неговата мачка

  Добро е познато дека мачките се однесуваат исклучително заштитнички кога станува збор за нивните сопственици, а особено доколку тие сопственици имаат мали деца. Овој човек...

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.