6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Напитокот кој не уништува, а многумина го консумираат барем еднаш дневно …

  Генерално, многу луѓе не знаат какви се негативните ефекти на овој пијалок врз нашето здравје. Најлошо од се, се дава во големи количини на децата, што може да доведе до неочекувани последици.

  Овој „отров“ е газираниот пијалок! Според последните истражувања, ова е ефектот што го има врз нашето тело.

  Првите 10 минути
  Една шолја содржи 10 лажици шеќер, што е 100% од дозволената доза за денот. Фосфорот, кој е потребен за подобрување на вкусот, стигнува до телото. По 20 минути, гликозата и инсулинот се зголемуваат, што доведува до претворање на шеќерот во маснотии во црниот дроб.

  По 40 минути
  Кофеинот во пијалокот целосно се апсорбира од телото во рок од 40 минути. Протокот на крв се зголемува и црниот дроб почнува да произведува повеќе шеќер во крвта. Вашиот мозок почнува да ги блокира рецепторите за хормонот аденозин, кој го спречува чувството на замор.

  По 45 минути
  Се зголемува лачењето на допамин, што има значително влијание врз вашата благосостојба, а овој ефект е сличен на оној на наркотик. 60. минута Магнезиумот, фосфорната киселина, цинкот и калциумот го зголемуваат времетраењето на варењето. Ова се должи на огромните количини на шеќер и вештачки засладувачи, кои го ограничуваат излачувањето на калциум во урината.

  По 60 минути
  Диуретичните својства на кофеинот почнуваат да делуваат и сите минерали, вклучително и магнезиумот, калциумот и цинкот, наменети за коските, се излачуваат во урината.

  За нешто повеќе од еден час
  Распределбата на шеќерот во организмот е во последната фаза. Се чувствувате полни со енергија и ве очекуваат промени во расположението. Заедно со газираните пијалоци, телото ја ослободува целата вода и хранливи материи потребни за функционирање на телото. На крајот, ризикот од развој на дијабетес значително се зголемува.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.